Francie ve čtrvtek přivítala nový návrh azylové a migrační politiky, který předložila ve středu Evropská komise. Ministr vnitra Gérald Darmanin řekl, že je třeba najít rovnováhu mezi zodpovědností a solidaritou, informovala agentura AFP.
Lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn varoval před příliš rychlým odmítnutím návrhu ze strany některých zemí. Nesouhlas s předloženou reformou vyjádřil mimo jiné český premiér Andrej Babiš.
Podle Darmanina je třeba se poučit z migrační krize v roce 2015. Předložený návrh označil za "ambiciózní reformu založenou na spravedlivé rovnováze mezi zodpovědností a solidaritou". Zároveň zdůraznil, že je třeba posílit kontroly vnějších hranic a zamezit nelegální migraci. Lepší řešení je nicméně třeba najít pro ty, kteří mají na azyl v EU nárok.
Komise ve středu zveřejnila dlouho očekávaný návrh nové azylové a migrační politiky, který počítá s výrazným urychlením azylových procedur a návratů neúspěšných žadatelů. Všechny členské země se podle něj budou muset solidárně podílet na zvládání migrace, dostanou však na výběr, jestli u sebe přijmou žadatele o azyl, nebo se postarají o deportace odmítnutých migrantů.
Rychlé odmítnutí je nesolidární
Lucemburský ministr zahraničí Asselborn uvedl, že by členské státy neměly návrh reformy azylové a migrační politiky příliš rychle odmítnout. "Myslím, že je to krajně neevropské a nesolidární, že ji někteří rychle trhají na kusy," uvedl.
Nesouhlas s reformním balíčkem ve čtvrtek ráno před odletem do Bruselu vyjádřil český premiér Andrej Babiš. Podle něj se unie málo soustředí na boj proti pašerákům lidí. Po jednání s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou Babiš řekl, že na novém návrhu je pozitivní, že neobsahuje povinné kvóty pro přijímání uprchlíků. Dodal, že Česko stejně jako Polsko a Maďarsko hodlá prosazovat posílení ochrany vnějších hranic unie.
Kriticky návrh ve čtvrtek v Bruselu hodnotil i maďarský premiér Viktor Orbán. "Základní přístup se nezměnil, stále chtějí zvládat migraci, ne zastavovat migranty," uvedl. Slovenský premiér Igor Matovič, který se jednání v Bruselu neúčastnil, řekl, že Bratislava s povinnými kvótami na přerozdělování uprchlíků dál nesouhlasí, hodlá ale pomoci zemím, které zasáhla migrační vlna.