Konzervativní většina nejvyššího soudu Spojených států ve čtvrtek večer zrušila moratorium na vyhoštění z nájemního bydlení. Končí tak ochrana rodin, které kvůli krizi způsobené pandemií covidu-19 nedokázaly měsíce platit nájem. Mohou tak být opět vystěhovány. Soud svým rozhodnutím zablokoval snahu administrativy prezidenta Joea Bidena o ochranu práva na bydlení během pandemie, píše agentura AP.
Po rozhodnutí soudu hrozí asi 3,5 milionu rodin vystěhování z nájemního bydlení do dvou měsíců, vyplývá z údajů amerického statistického úřadu ze začátku srpna.
Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) na začátku srpna vyhlásilo již druhé moratorium na vyhoštění z nájemního bydlení s platností do 3. října. Opatření se týkalo oblastí, kde existuje podstatné či vysoké riziko nákazy koronavirem, tedy 90 procent území USA. Podle čtvrtečního verdiktu soudu ale nemělo CDC oprávnění takto rozhodnout bez výslovného souhlasu Kongresu. Soud výslovně odmítl argumenty Bidenovy administrativy na podporu CDC.
"Kongres věděl, že další prodloužení bude téměř jistě vyžadovat novou legislativu, ale během několika týdnů, které předcházely vypršení moratoria, nekonal," napsal soud v osmistránkovém stanovisku. "Pokud má federálně vyhlášené moratorium na vystěhování pokračovat, musí to Kongres výslovně povolit," uvedl soud.
Tři liberální soudci nejvyššího soudu vyjádřili opačné stanovisko. Vzhledem k rostoucímu počtu nakažených nemocí covid-19 a nebezpečí plynoucího z nakažlivější varianty delta by podle nich měl soud ponechat moratorium v platnosti. Stanovisko CDC je podle nich ve veřejném zájmu.
Prezident Biden, který moratorium inicioval, je rozhodnutím soudu "zklamán" a "vyzývá všechny, kdo mohou zabránit vystěhovávání - města, státy, místní soudy, majitele bytů i agentury - aby tak urychleně učinili", uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psakiová.
Prezident Biden již dříve podle AP uvedl, že tuší, že moratorium nebude mít dlouhého trvání. Mělo alespoň o několik týdnů odložit vystěhovávání, aby měly úřady čas dostat k potřebným rodinám finanční pomoc schválenou Kongresem. Ten slíbil na pomoc s placením nájemného 46,5 miliardy dolarů (přes bilion korun). Podle středečního vyjádření ministerstva financí se dosud podařilo dostat prostředky k zhruba milionu rodiny, stát vyplatil asi 11 procent schválené částky, píše AP.