Agentura Reuters v úterý uvedla, že dvě její novinářky se staly obětí podvodu, když neznámí lidé založili pod jejich jménem falešné účty na sociálních sítích, aby navázali kontakt s čínskými aktivisty. V sobotu na krádež identity upozornil čínský výtvarník a disident Badiucao, žijící v Austrálii.
Terčem podvodu se stala šéfka pobočky Reuters v Šanghaji Brenda Gohová a korespondentka Reuters působící v Hongkongu Jessie Pangová. Podvodné účty pod jejich jménem se v průběhu posledních několika měsíců objevily na různých platformách, včetně instagramu či sítě Telegram.
Podle agentury Reuters se člověk či lidé, kteří se za novinářky vydávali, snažili mimo jiné získat informace o aktivistech spojených s demonstracemi proti přísným koronavirovým opatřením, které v Číně vypukly koncem loňského roku.
Čínský disident Badiucao agentuře Reuters poskytl snímky obrazovky, které ukazují falešné účty Pangové zřízené na instagramu a na Telegramu. Jiný aktivista řekl Reuters, že na Telegramu tři měsíce konverzoval s člověkem, který předstíral, že je Gohová.
Badiucao na podvod upozornil v sobotu na twitteru, kde uvedl, že ho prostřednictvím sítě Telegram oslovil diskutér vystupující jako Pangová. Žádal podrobnosti o čínské platformě zvané Citizens Daily, která je zaměřená na protestní umění.
Podvodník, jenž se představil jako "Jessie pracující pro Reuters", se podle Badiucaa snažil získat důvěru lidí v chatovací místnosti na Telegramu tím, že sděloval detaily o životě a nedávné práci Pangové.
Kladené otázky a způsob vyjadřování ale vyvolaly u Badiucaa podezření, takže požádal o ověření totožnosti dotyčné osoby prostřednictvím ověřeného twitterového účtu Pangové. Podvodník odpověděl, že nemá twitterový účet pod kontrolou, protože ho spravuje "tým agentury Reuters". Zároveň Badiucaovi poslal fotografii novinářského průkazu Pangové, jehož platnost ale již vypršela.
Platforma Citizens Daily byla využívána ke sdílení informací mezi demonstranty během listopadových protestů, které vypukly v řadě čínských měst proti čínské politice nulového covidu, jež vedla k rozsáhlým uzávěrám a opakovanému masovému testování občanů. Při některých protestech zazněly i výzvy k rezignaci prezidenta Si Ťin-pchinga a konci vlády komunistické strany. Peking po demonstracích většinu koronavirových opatření zrušil.
Aktivista vystupující na twitteru pod přezdívkou "accelflopping" agentuře Reuters řekl, že ho přes Telegram kontaktoval podvodník vydávající se za Gohovou a také on k získání důvěry ukázal snímek novinářského průkazu reportérky a uvedl další podrobnosti o ní. S falešnou "Brendou" konverzoval od konce listopadu, přičemž mluvili o plánech na budoucí protesty.
Falešná "Jessie Pangová" kontaktovala také například aktivistu vystupujícího na twitteru jako "775lighting", podle nějž chtěla "ukrást citlivé detaily" o protestních akcích.
Agentuře Reuters se zatím nepodařilo zjistit, kdo za věcí stojí. Správce platformy Citizens Daily vyjádřil podezření, že se na krádeži identity novinářek podílel čínský stát. Žádné důkazy ale nepředložil. Čínské ministerstvo zahraničí na žádost o komentář nereagovalo.