Německá vláda chce výrazně zpřísnit tresty pro převaděče migrantů. Kabinet dnes schválil soubor opatření, která mají také usnadnit zaměstnávání žadatelů o azyl a lidí, kteří jsou tolerováni na německém území, píše agentura DPA. Kvůli rostoucímu počtu migrantů, kteří přicházejí do země, Německo v uplynulých týdnech zpřísnilo kontroly na hranicích s Českou republikou a Polskem.
Záměr, který dnes schválila vláda a o kterém bude hlasovat parlament, počítá se zvýšením minimální sazby pro převaděče ze šesti měsíců na jeden rok. V případě, že v rámci převaděčství někdo zemře, se maximální sazba trestu má zvýšit až na doživotí. Podle současné úpravy převaděči hrozí maximálně 15 let vězení. Návrh zákona má také usnadnit odposlechy lidí, kteří jsou podezřelí, že organizují nelegální přechody hranice.
Kvůli růstu počtu migrantů německá vláda v říjnu zpřísnila kontroly na hranicích s Českou republikou a Polskem. Přísnější režim kontroly platí i na hranici se Švýcarskem a Rakouskem. Vláda také chce usnadnit deportace lidí, kteří nemají nárok na azyl ani jiné povolení k legálnímu pobytu. Města a spolkové země si stěžují, že kapacity mnohých zařízení pro migranty jsou téměř vyčerpané. O migraci budou jednat premiéři spolkových zemí s kancléřem Olafem Scholzem v pondělí.
Německá vláda chce také usnadnit zaměstnávání žadatelů o azyl a takzvaných tolerovaných migrantů. To jsou lidé, kteří by podle rozhodnutí úřadů měli opustit Německo, ale z nějakého důvodu je nelze deportovat. Podle oficiálních statistik je jich zhruba 248.000 V některých případech budou tito lidé mít možnost zažádat o pracovní povolení. U žadatelů o azyl se pak zkrátí lhůta, odkdy budou smět pracovat.
Podle ministryně vnitra Nancy Faeserové není však nyní možné odhadnout, kolik lidí se díky opatření dostane na německý trh práce, který trpí nedostatkem pracovní síly.