Německý týdeník Die Zeit či americký časopis Time ocenily řeckou vládu za způsob, jakým zvládá nynější pandemii. V jedenáctimilionovém Řecku se zatím potvrdilo jen na 2400 případů nákazy, z toho 121 lidí zemřelo. Tato čísla patří k nejnižším v EU, uvedl Time. Americký týdeník též připomněl, že Řecko má po Itálii druhou nejstarší populaci v Evropě a že jeho zdravotnictví utrpělo kvůli škrtům po finanční krizi, v níž se před deseti lety země ocitla na pokraji bankrotu.
"Řecko, považované v době krize za zkrachovalce, dělá nyní příkladnou práci v boji proti koronaviru," napsal Die Zeit. "Díky rychlé reakci vlády se země vyhnula krizi zdravotnického systému, s níž se nyní potýkají mnohé bohatší státy," dodal německý list, který pochválil i šéfa vládního krizového výboru Sotirise Tsiodrase. Tento lékař se specializací na infekční nemoci sehrál podle Die Zeit klíčovou roli ve strategii řecké vlády proti koronaviru.
Podle serveru týdeníku Time vysvětlují analytici situaci v Řecku včasnou reakcí tamní vlády na šíření koronaviru v Evropě. V Řecku se první případ nákazy potvrdil 26. února, krátce nato začala vláda omezovat hromadné akce na veřejnosti. Už začátkem března uzavřela školy, sportovní centra, kina a divadla ve třech západních provinciích. Krátce nato tento zákaz rozšířila na celou zemi a v polovině března se v Řecku zavřely i kavárny, restaurace a velká část obchodů.
Celostátní omezení pohybu zavedla řecká vláda od 23. března, kdy bylo v zemi na 620 potvrzených případů nákazy a 15 úmrtí s koronavirem. Například Británie vyhlásila karanténní omezení ve stejný den, kdy už bylo ve Spojeném království na 6650 potvrzených případů a nejméně 335 úmrtí s covidem-19, napsal týdeník Time.
Tamní zdravotnictví by to jinak nezvládlo
Řecká vláda jednala rychle právě i kvůli špatně vybavenému zdravotnickému systému, míní experti. "Nemyslím si, že to bylo obtížné rozhodování, protože (řecký) zdravotnický systém by to jinak prostě nezvládl," řekla týdeníku Time Stella Ladiová, která byla poradkyní řecké vlády a nyní přednáší na univerzitách v Aténách a Londýně.
Dalším vysvětlením, proč Řecko relativně dobře zvládá šíření koronaviru, je disciplinovanost obyvatel. Tu Ladiová také částečně vysvětlila škrty ve zdravotnictví a obavou kvůli malému počtu lůžek na nemocničních jednotkách intenzivní péče. Těch mělo Řecko podle týdeníku Time začátkem března v přepočtu na obyvatele zhruba šestkrát méně než například Německo.
Podle Ladiové také Řekové obecně považují zdraví za nejdůležitější v životě. "Každé přání do budoucna končí slovy o pevném zdraví," řekla časopisu Time.
A ačkoli Řekové obecně nemají rádi, aby jim vláda říkala, co mají dělat, tentokrát jsou disciplinovaní. Svou roli v tom hraje i důležitost rodiny a respekt ke starším. "Nikdo by si neodpustil, kdyby nakazil koronavirem své rodiče. Nedovedu si představit, že bychom příští rok neměli slavit Velikonoce se svou rodinou proto, že se od nás nakazili a zemřeli," řekl časopisu Time Michalis Stratakis z řeckého ostrova Kréta.