Nepál kvůli pandemii nového koronaviru zakázal výstupy na Mount Everest ze své strany, píše agentura AFP. Na Mount Everest ležící v Himálaji na hranicích čínské Tibetské autonomní oblasti a Nepálu se lze vydat buď severní nebo jižní cestou. Vzhledem k tomu, že Čína tento týden také výstupy ze své strany zakázala, je nyní nejvyšší vrchol světa nepřístupný. Nepálská vláda ohlásila, že opatření se může změnit podle toho, jak se situace ve světě bude v nejbližší době vyvíjet.
Samotný Nepál má zatím pouze jeden potvrzený případ koronaviru, obává se však jeho zavlečení zvenčí. "Chápeme, že rozšíření koronaviru v základním táboře na Mount Everestu by mělo hrozivé následky. Musíme tedy bohužel uznat, že jde o rozumný krok," okomentoval opatření horolezec a ředitel cestovní agentury, která se specializuje na vysokohorskou turistiku, Lukas Furtenbach. Místní ekonomika je ale na himálajské turistice do značné míry závislá a zákazem utrpí. Podle nepálského horolezeckého svazu je rozhodnutí vlády sice zodpovědné, pro ekonomiku země ale bude ničivé.
Vysokohorská turistika zde vytváří mnoho pracovních příležitostí. Navíc každý, kdo chce nejvyšší vrchol světa pokořit, musí zaplatit poplatek za povolení k výstupu ve výši 11 tisíc amerických dolarů (přibližně 256 tisíc korun). Na těchto poplatcích nepálský rozpočet v minulém roce získal 4,4 miliony dolarů (přes 102 milionů korun).
Nejvíce výstupů na Mount Everest je v dubnu a květnu, kdy na hoře s vrcholem v nadmořské výšce 8848 metrů panují o něco méně extrémní povětrnostní podmínky. Během hlavní sezony v minulém roce vystoupilo na vrchol rekordních 885 lidí. Přibližně tři čtvrtiny z nich začínaly na nepálské straně, jedna čtvrtina pak svůj výstup zahajovala z Číny, píše AFP.