Předčasné volby ve Velké Británii vyhrála s absolutní většinou konzervativní strana v čele s Borisem Johnsonem.
"V zásadě nelze moc předpovídat způsoby, kterými by mohl být brexit zvrácen," uvedl mimo jiné v rozhovoru analytik Výzkumného centra AMO Kryštof Kruliš. Jak budou vypadat první kroky z Londýna do Bruselu? A co se změní pro Čechy žijící v Británii?
Britské volby vyhrála konzervativní strana. Co rozhodlo?
Rozhodl dobře nastavený mix politik, který zahrnoval ústup od politiky škrtů spojený s jasnou vizí toho, jakým způsobem Británii dostat přes to martyrium patové situace, která byla spojená s brexitem. Zároveň toho opozice nedokázala využít, naopak svůj mix nastavila naprosto nevhodně, zejména labouristé, kteří byli vnitřně rozdělení. Frakce Jeremyho Corbyna v zásadě trpěla se zaťatými zuby. Centrističtí labouristé prosadili, že chce strana usilovat o druhé referendum. Podstatná část voličů si tam jednoduše tentokrát našla něco, proč je nevolit.
Čím Boris Johnson zabodoval?
Je to jeden z faktorů, který se změnil ve srovnání s volbami v roce 2017, kdy chtěla Theresa Mayová oslovit industriálnější části středu a severu Anglie. Je to politika maysmu, kdy se konzervativci posunuli někam do politického středu a oslovili část obyvatelstva, která se cítí být vyloučena z důvodu globalizace.
Snažila se jim tak nabídnout program, aby se necítili být vyloučeni. Nedokázali to však skrze Mayovou prezentovat tak, aby to bylo uvěřitelné. Boris Johnson přišel v lepší době, kdy se Corbyn už částečně vyčerpal a nebyl už novou tváří jako tehdy. Všechno dohromady vedlo k tomu, že Johnson přišel, viděl a zvítězil.
Jak nyní budou vypadat první kroky z Londýna směrem k Bruselu?
Bude následovat představení nové vlády, schválení dohody, kterou vyjednal Johnson a potom se bude čekat na dokompletování ratifikačního procesu včetně Evropského parlamentu a následně vystoupení 31. ledna 2020. Bude se také jednat o budoucím vztahu, s tím že Johnson to chce mít hotové do konce roku 2020.
Můžeme teď mít stoprocentní jistotu, že Velká Británie opustí EU příští rok?
V zásadě nelze moc předpovídat způsoby, kterými by to mohlo být zvráceno. Hlasovací většina v dolní komoře je poměrně velká. Boris Johnson si nyní může dovolit ztratit tři desítky hlasů konzervativních poslanců a prohlasuje to, co bude potřebovat. Poslanci vědí, že rebelováním nic nezískají, takže ani rebelovat asi nebudou. Odpadne i přetahování mezi vládou a parlamentem.
Jedná se o nejdrtivější prohru pro labouristy od roku 1935. Představuje to politickou smrt pro Jeremyho Corbyna?
Rozhodně ano. Pro britskou politickou kulturu je nemyslitelné, aby někdo, kdo takovým způsobem prohrál ve volbách, vedl stranu do dalších voleb. Byl by to naprostý precedens. Pro labouristy to však nemusí znamenat konec corbynismu. S tím, že Boris Johnson vyvede Velkou Británii z Evropské unie, může odpadnout jedno jablko sváru uvnitř labouristů.
Corbynovi bylo například vyčítáno, že Británie vyhazuje miliardy daňových poplatníků z okna, protože prohlašoval, že jaderné zbraně, které má, nikdy nepoužije. Z názorového hlediska by se nabízelo rozdělení labouristů na dvě frakce, ale vzhledem k volebnímu systému, by to obě pohřbilo. Z toho důvodu i nadále drží pohromadě. Je to opravdu o tom najít nějakou vizi, která je sjednotí a posune.
Co se po brexitu změní pro Čechy žijící ve Velké Británii?
To, že Boris Johnson vyhrál s takovou většinou, snižuje podle mého názoru pravděpodobnost, že nebude ratifikována dohoda o vystoupení. Měly by tedy vstoupit v platnost garance, které tam pro Čechy jsou, to znamená možnost požádat o status usazené osoby a převést ho na permanentní bázi. Do značné míry to bude platit i pro ty, kteří využijí volný pohyb osob až do konce roku 2020, kdy bude platit přechodné období. Boris Johnson říkal, že ho prodlužovat nechce, ale ta možnost tam případně je.