Dva bývalí slovenští ministři výstavby neuspěli se snahou zvrátit pravomocné rozhodnutí soudů z roku 2018, na jehož základě si ve vězení odpykávají tresty za machinace při velkém tendru. Nejvyšší soud ve čtvrtek zamítl jejich mimořádný opravný prostředek proti odsuzujícímu verdiktu.
Exministr výstavby Marian Janušek a jeho nástupce v ministerském křesle Igor Štefanov byli před čtyřmi lety uznáni vinnými z machinací v soutěži v hodnotě zhruba 120 milionů eur (nyní kolem tří miliard korun). Soutěž se týkala zajištění některých služeb pro čerpání peněz z fondů EU. Janušekovi soud vyměřil 11 let a Štefanovovi devět let vězení. V zemi šlo o první velký případ, ve kterém soud pravomocně potrestal někdejší ministry.
Oba odsouzení podali takzvané dovolání, kterým chtěli dosáhnout zrušení zmíněného verdiktu. Nejvyšší soud o něm delší dobu nerozhodl, až mu ústavní soud přikázal postupovat bez zbytečných průtahů. Exministři si podle listu Sme stěžovali na údajně nesprávnou kvalifikaci stíhaných skutků či na procesní pochybení. Pětičlenný senát nejvyššího soudu důvody pro zrušení verdiktu neshledal, odsouzení se líčení nezúčastnili. Obhajoba chce podat stížnost k ústavnímu soudu.
Aféra kolem tendru vypukla v roce 2009. Janušek i Štefanov podle odsuzujícího verdiktu vytvořili podmínky, aby zakázku získal předem vybraný uchazeč, když účast v soutěži znemožnili jiným zájemcům. Do tendru se přihlásilo jediné konsorcium, které zakázku obdrželo a které bylo podle médií blízké Slovenské národní straně (SNS). Právě SNS, která po volbách v roce 2020 opustila sněmovnu, Janušeka do ministerské funkce nominovala.
Několik vln zatýkaní pracovníků justice včetně soudců, podnikatelů a vysokých úředníků v rámci vyšetřování různých korupčních kauz zažilo Slovensko i po posledních parlamentních volbách, které vyústily ve změnu vlády. Většina těchto případů pravomocně uzavřena ještě nebyla.