Miliony lidí si každoročně užívají litry piva a vychutnávají klobásy na proslulém festivalu Oktoberfest v Mnichově. Během 16denní nepřetržité párty však dostává životní prostředí zabrat.
Vědci z Technické univerzity v Mnichově procházeli minulý rok uličky festivalu s mobilními senzory nad hlavou. Měřili totiž množství uvolněného metanu v ovzduší, píše server The Guardian.
Výsledky ukázaly alarmující číslo - takřka 1 500 kilogramů, což je desetinásobné množství toho, co vyprodukoval ve stejném období celý Boston v americkém státě Massachusetts. Většinu emisí tvořilo neúplné spalování v kuchyňských a topných zařízeních. Desetina celkového objemu pak jde na vrub lidem, respektive jejich nadýmání a krkání.
"Pozorované koncentrace si nelze vysvětlit jen biogenními zdroji. Silné náznaky poukazují na to, že emise fosilních paliv metanu z plynových grilů a topných zařízení jsou hlavními zdroji," komentovala výsledky studie Jia Chenová, odbornice na skleníkové plyny v městském prostředí.
Metan je po oxidu uhličitém druhým nejběžnějším skleníkovým plynem emitovaným lidskou činností. Při zahřívání atmosféry je však účinnější. Chenová si se svým týmem povšimla zvýšeného množství metanu už v loňských letech Oktoberfestu, a tak se rozhodla, že v roce 2018 bude festival monitorovat.
Oktoberfest navštíví každoročně více než šest milionů lidí. Na festivalu končícím zpravidla první říjnový týden se vypije přes sedm milionů litrů piva, kolem 100 tisíc litrů vína a spořádá se půl milionů kuřat a čtvrt milionů klobás. To mělo v roce 2018 celkem na svědomí skutečnost, že na metr čtvereční se v prostorách festivalu uvolnilo 6,7 mikrogramu metanu za sekundu.
Chenová si od své studie slibuje, že inspiruje pořadatele různých festivalů k vypracování zásad pro snížení emisí. Podle jejich výsledků je uvolňování metanu na festivalech na tak vysoké úrovni, že už se dá charakterizovat jako zdroj skleníkových plynů.
Lidé přijíždějí do Mnichova až z 50 různých zemí světa. Úniky metanu v Theresienwiese, kde se festival pořádá, tak nejsou úplně tím největším enviromentálním problémem. Přesto i tak malá věc jako je využívání kvalitnějších plynových spotřebičů má podle Chenové smysl. "I malé kroky nás mohou přiblížit k dosažení světových cílů v oblasti zlepšení klimatu," doplnila.