Zájmem Maďarska je zlepšení spolupráce mezi Západem a Ruskem, řekl maďarský premiér Viktor Orbán na večerní společné tiskové konferenci s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Budapešti.
Šéf Kremlu po jednání s Orbánem potvrdil, že na toto téma s hostitelem mluvil, ale hovořili také o dvoustranných politických a ekonomických vztazích a například i o řešení konfliktu na Ukrajině.
I Maďarsko má prospěch z toho, když vztahy mezi západní a východní Evropou, Severoatlantickou aliancí a Ruskem jsou dobré, prohlásil podle agentury MTI předseda maďarské vlády po jednání s Putinem. Orbán v Evropské unii patří mezi odpůrce sankcí uvalených na Rusko kvůli anexi ukrajinského Krymu a podpoře proruských separatistů na východě Ukrajiny.
Klíčovým odvětvím spolupráce Moskvy a Budapešti je energetika. Ruský koncern Rosatom má především postavit další dva bloky maďarské jaderné elektrárny Paks. Kromě toho Maďarsko stojí o napojení na budovaný plynovod TurkStream, kterým má proudit zemní plyn z Ruska do jižní a východní Evropy přes Černé moře a Turecko.
Energetika hlavní prioritou
Putin si pochvaloval, že již několik let úspěšně funguje mechanismus, který Maďarsku a Rusku umožňuje "spolupracovat na nejvyšší úrovni", a to především pokud jde o obchod a ekonomické vztahy. Obě země se podle ruského prezidenta nyní zaměří na větší diverzifikaci vztahů, i když hlavní prioritou bude nadále energetika.
Orbán poukázal na to, že rok 2018 byl prvním rokem, kdy se vzájemný obchodní obrat poprvé zvýšil od zavedení sankcí proti Rusku. Podle Putina výměna zboží mezi oběma zeměmi loni zaznamenala nárůst téměř 30 procent. "To je podle naší statistiky kolem sedmi miliard dolarů (160 miliard korun)," poznamenal.
Normandské vyjednávání
Pokud jde o konflikt na Ukrajině, Putin řekl, že je připravený jednat o jeho řešení i v normandském formátu, tedy v rámci schůzek nejvyšších představitelů Ruska, Ukrajiny, Francie a Německa. Taková setkání ale musejí být dobře připravená, aby "nevedla jen k prázdným rozhovorům", ale skončila konkrétními výsledky.
V souvislosti s úterním zahájením odpoutávání znepřátelených sil u města Zolote v Donbasu dal šéf Kremlu najevo pochybnosti nad metodou přemlouvání, jíž se ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj snaží přimět ukrajinské nacionalisty, aby souhlasili s odpoutáním sil a s možnou autonomií dvou oblastí v Donbasu ovládaných proruskými separatisty.