Turecký umělec a grafický designér Vahit Tuna netradičně upozornil na problematiku domácího násilí, které je ve společnosti na okraji zájmu a příliš se o něm nemluví ani nepíše. Vytvořil umělecký památník složený z párů dámských bot, který má uctít památku 440 žen, jež byly minulý rok v Turecku zabity svými manžely. Upozornil na to server boredpanda.com.
Tuna si dlouhodobě všímal toho, že domácímu násilí není věnována dostatečná pozornost. Aby u veřejnosti vzbudil zájem, napadla ho myšlenka uměleckého díla, které uctí oběti krutého násilí a zachová na nějaký čas pevnou vzpomínku na zbytečnou ztrátu stovek lidských životů.
Umělecké dílo se skládá ze dvou vysokých stěn, na kterých je připevněno 440 párů dámských lodiček s vysokým podpatkem. Každý pár symbolizuje jednu ženu z celkových 440, které se v minulém roce staly v Turecku obětí domácího násilí. V Istanbulu bude umělecký památník lidem na očích ještě dalších šest měsíců.
Vysoké podpatky Tuna zvolil především z estetických důvodů. Na druhou stranu si ale lehce protiřečí, neboť dodal, že boty jsou zároveň jakýmsi kulturním gestem. Mají podle něj symbolizovat ženskou sílu a nezávislost. Nejde však o pravé lodičky, které obětem skutečně patřily.
Volba vystavených lodiček odkazuje také k tradici některých regionů v Turecku, kde byli lidé zvyklí po smrti svých blízkých vystavit jejich boty ven, což symbolizovalo zármutek rodiny.
Umělec, který se ve svých dílech často zaměřuje na společenská a ekonomická témata, věří, že znalosti jsou v životě mocným nástrojem, a proto je důležité vědět o problémech, jako je domácí násilí, abychom se s tím mohli vyrovnat, octneme-li se někdy v podobné situaci.