Český premiér Petr Fiala dnes v Addis Abebě zahájil česko-etiopské obchodní fórum. V projevu poznamenal, že spatřuje velký potenciál pro spolupráci mimo jiné ve zdravotnictví či v obranném průmyslu. Etiopii označil za významnou zemi z hlediska stability ve východní Africe. Fóra se podle vlády účastní 14 českých podnikatelů a zhruba 40 etiopských.
"Tradičně vnímáme Etiopii jako jednoho z našich klíčových obchodních partnerů v Africe," řekl Fiala a dodal, že je třeba zaměřit se na více než na import "legendární etiopské kávy". "Vaše země skýtá mnoho příležitostí pro spolupráci. Máme zde projekty v oblastech jako vodohospodářství či zdravotnictví," uvedl premiér s tím, že ekonomická spolupráce by měla jít ruku v ruce s rozvojovou spoluprací.
Dobré jméno ČR v Etiopii podle vlády dělají také čeští hydrologové, kteří jsou zde aktivně zapojováni již od 70. let a vytvořili například unikátní hydrologickou mapu celé země. "Etiopie má významnou roli ve stabilizaci celého regionu," řekl Fiala. Fóra se podle něj účastní také zástupci českého obranného průmyslu.
Svému etiopskému protějšku Abiy Ahmedovi chce český premiér navrhnout zřízení společné komise pro ekonomickou spolupráci. Lepší spolupráce mezi institucemi totiž podle předsedy vlády usnadní obchod.
Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj Českou republiku etiopským podnikatelům představil jako vysoce industrializovanou zemi, která je dobře integrována na trhu EU a která má nízkou nezaměstnanost. Poznamenal, že v Česku historicky vznikly úspěšné firmy, přičemž zmínil klavíry Petrof, boty od Bati, traktory Zetor, nemocniční lůžka Linet či plzeňské pivo. "České firmy mají co nabídnout, jsou flexibilní, inovativní a dychtí po novém byznysu," řekl.
Účastí na obchodním fóru v Addis Abebě Fiala zahájil svou týdenní návštěvu subsaharské Afriky. Dnes se bez přítomnosti novinářů setká s etiopským premiérem, následně navštíví Muzeum vody a místní nemocnici. Kromě Etiopie premiér navštíví Keňu, Nigérii, Ghanu a Pobřeží slonoviny.