Španělští socialisté premiéra Pedra Sáncheze čelí silné kritice pravice za svou podporu novému starostovi města Pamplona. Změna na radnici, která by obvykle měla jen místní význam, se řeší na celostátní úrovni, protože nově zvolený starosta Joseba Asiron je členem separatistické strany EH Bildu, která je považovaná za nástupkyni politického křídla rozpuštěné ozbrojené organizace ETA, píše agentura AFP. Pro EH Bildu je získání radnice hlavního města autonomní oblasti Navarra silně symbolickou záležitostí.
Změna starosty města, které je ve světě známé běhy býků v ulicích při příležitosti svátku svatého Fermína, nastala díky dohodě mezi místní socialistickou stranou a EH Bildu. Dohoda, kvůli které přišla o funkci starostka Cristina Ibarrolaová z navarrské pravicové strany UPN, měla velký ohlas i na celostátní úrovni. Na pořádek v ulicích dnes v Pamploně dohlížel velký počet policistů, žádné nepokoje ale nezačaly. Příznivci baskické levice se shromáždili ve větším počtu před radnicí, kde se radovali ze zvolení nového starosty Asirona, který město vedl již v letech 2015 až 2019.
Pravicové strany však změnu na radnici v Pamploně silně kritizovaly. Podle nich se jedná o protislužbu socialistů za hlasy, které dali poslanci za EH Bildu premiérovi Pedrovi Sánchezovi při listopadovém hlasování o důvěře. Socialisté však podle deníku El País vysvětlují svou podporu kandidátovi EH Bildu výlučně místními okolnostmi a příliš autoritářským stylem vládnutí končící starostky. Ta ve svém projevu několikrát mluvila o zradě.
Velmi kritická byla i konzervativní Lidová strana, která má největší opoziční klub v dolní komoře parlamentu. Lidovci často poukazují, že v EH Bildu působí lidé, kteří byli členy či měli jiné vztahy s ozbrojenou organizací ETA, což podle nich platí i pro současného předsedu strany Arnalda Otegiho. "Je to zakuklený pakt mezi Otegim a Sánchezem," řekl k výměně starosty v Pamploně šéf lidovců Alberto Núñez Feijóo.
Lidová strana i krajně pravicová strana Vox Sáncheze dlouhodobě kritizují, že v hlasováním o důvěře se nechal podpořit stranami, které chtějí rozbít jednotu španělského státu. Podle nich se jedná o katalánské a baskické separatisty. Sánchez dohodu s těmito stranami hájí tím, že zabránil vládnímu paktu mezi lidovci a Vox, který by umožnil krajní pravici a nostalgikům po režimu diktátora Franciska Franka podílet se na vládě ve Španělsku.