Počet nakažených novým typem koronaviru ve světě vzrostl, v pevninské Číně, odkud onemocnění původně pochází a kde se dosud nakazilo přes 80 tisíc lidí, se však situace relativně stabilizovala.
Nových pacientů v této asijské zemi ubývá, přibývá jich však naopak v Jižní Koreji, Íránu či v evropských státech. V Německu počet nakažených za posledních 24 hodin stoupl o 38 a první infekci oznámily ukrajinské úřady. V Česku přibyly dva nové případy, celkem se zde léčí pět pacientů.
Úřady pevninské Číny, do které se nepočítá autonomní Hongkong a Macao, ohlásily 125 nových potvrzených případů nákazy. Je to nejméně od 21. ledna, kdy Peking začal každodenní čísla zveřejňovat, poznamenává agentura AP. Nemoc COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, si v pevninské Číně vyžádala od pondělí 31 nových obětí, a celková bilance v zemi tak vzrostla na 2943 mrtvých.
Čína je nyní v situaci, kdy ji údajně ohrožují cesty jejích obyvatel do jiným zemí. Čínské občany žijící v zahraničí úřady vyzvaly, aby zvážili, a pokud možno zrušili, své cesty zpět do domoviny. Lidé, kteří do hlavního města přicestují z rizikových oblastí, jako je Jižní Korea, Japonsko, Írán a Itálie, budou muset projít čtrnáctidenní karanténou.
Rychlý nárůst
Rychleji než v Číně přibývá v posledních dnech případů v Jižní Koreji, kde počet infikovaných vystoupal na 5186. Nově se nakazila téměř tisícovka lidí. Hlavní město Soul podalo v neděli kvůli šíření koronaviru trestní oznámení na vedení kontroverzního náboženského hnutí Sinčchondži, mezi jehož členy ve městě Tegu se infekce šíří. Téměř 60 procent všech případů v zemi připadá na zmíněné hnutí, považované za sektu.
Na 188 případů nákazy vystoupala bilance v Německu. Jeden z německých pacientů, u nějž testy koronavirus potvrdily, se podle italských médií nakazil zřejmě během pobytu na mistrovství světa v biatlonu, které se konalo v polovině února v Anterselvě. V Itálii se mohl nakazit i muž, který se stal prvním pacientem na Ukrajině. Do země ale přicestoval přes Rumunsko, kde jsou momentálně nakažení tři lidé.
Kvůli nachlazení panovaly obavy, že se nakazil i papež František. Kvůli svým příznakům, podobným těm, které provázejí COVID-19, byla hlava katolické církve preventivně testována. Výsledek byl negativní.
Pátý potvrzený případ má i Česko, kde se nově nakazila žena z Ekvádoru, která doprovázela Američanku, u níž se nákaza potvrdila v neděli. Onemocnění u Ekvádorky ukázal až opakovaný test.
Dalším ohniskem nákazy ve světě je Írán, kde nemoci nově podlehlo 11 lidí, celkový počet obětí tím vystoupal na 77. V zemi se dosud nakazilo 2336 lidí, od pondělka tak přibylo 835 nových případů. V Íránu se podle médií nakazila i 45letá žena z Pákistánu, která se s nemocí vrátila do domoviny. Celkový počet nakažených je tak v této středoasijské zemi pět.
Podle viceprezidenta USA Mikea Pence, který je pověřen bojem s virem, je riziko nemoci pro Američany i nadále nízké. Léčba onemocnění by však nakaženým mohla být dostupná už v létě či na začátku podzimu.
Ekonomické dopady
Akcie na evropském trhu v očekávání intervence bank a vlád prudce posílily, například panevropský index STOXX 600 krátce před 10 hodinou přidával zhruba 2,9 procenta a pohyboval se v blízkosti 387 bodů. Plán na zmírnění negativních dopadů epidemie mají v úterý zveřejnit země skupiny G7, která sdružuje nejbohatší ekonomiky světa.
Na ekonomický šok způsobený šířením viru zareagovala australská centrální banka, která snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na rekordní minimum 0,5 procenta.
Nemoc má kromě světového hospodářství dopady i na další aspekty života. Vliv měla například na sčítání výsledků pondělních parlamentních voleb v Izraeli, kde úředníci odmítli vyhodnotit část volebních lístků ze speciálních místností, v nichž odevzdávali hlasy Izraelci, kteří jsou v domácí karanténě. Oblíbeného pozdravu se museli vzdát basketbaloví fanoušci, kteří se s hvězdami zámořské ligy NBA již nemohou přivítat plácnutím dlaní. Práci z domova svým zaměstnancům po celém světě doporučila společnost Twitter.