Ještě před pár dny se psalo o tom, jak se ve Švédsku uplatňují pouze mírná opatření v boji proti šíření koronaviru. Počet nakažených ale v zemi přibývá a vláda už avizovala, že připravuje sadu nových mimořádných opatření. Zprávu přinesl server The Guardian.
Přirozené chování Švédů, kteří jsou i v normálních časech zvyklí se sociálně distancovat od ostatních, vedlo tamní vládu k tomu, že nezavřela školy pro žáky do 16 let a nechala otevřené restaurace a bary. Pouze omezila veřejná shromáždění na 50 lidí a doporučila práci z domova. Sázka na kolektivní zodpovědnost společnosti se ale začíná vymykat kontrole.
V neděli země tří korunek oznámila, že jen v sobotu podlehlo nemoci covid-19 401 lidí, což bylo více než evidovali všichni tři její severští sousedé (Norsko, Finsko, Dánsko) dohromady. Vládní strana sociálních demokratů tak zareagovala na kritiku a veškerá nová nouzová opatření bude muset konzultovat s parlamentem, uvedla státní televize SVT.
Hlavní epidemiolog Anders Tegnell prohlásil, že je nejdůležitější pomalé šíření infekce, aby nemocnice nebyly ochromeny a část populace si vytvořila imunitu. Takzvanou kolektivní imunitu, o kterou se zpočátku snažili ve Velké Británii či Nizozemsku, ale odmítl s tím, že je v rozporu s politickými cíli Švédska.
Křivka počtu nakažených začíná podle Tegnella stoupat, stále je ale docela plochá. Stockholm se začíná na příval nakažených připravovat otevřením polní nemocnice prozatím se 140 lůžky s maximální kapacitou 600. Obavy panují především o zdraví starší populace. Až třetina pečovatelských domů nahlásila potvrzené nebo podezřelé případy nákazy. Zdravotníci pak upozorňují na nedostatek ochranných pomůcek.
Se strategií méně restriktivních opatření vlády se podle průzkumu ztotožňovalo až 44 procent obyvatel. Proti se ale vyjádřila řada odborníků. Mezi nimi je například expert na infekční choroby Stefan Hanson, který prohlásil, že zatímco na většině území na jihu a severu země je situace docela pozitivní, tak ve Stockholmu se rychle stává kritickou. "Existuje reálné riziko, že počet případů vzroste tak vysoko, že si s tím nemocnice nedokážou poradit," varoval.
Uzavřete Stockholm, žádají odborníci
"Musíme zajistit kontrolu nad situací. Nemůžeme se dostat do situace, kdy se dostaneme do kompletního chaosu. Nikdo tuhle cestu nezkusil, tak proč bychom ji měli nejprve otestovat ve Švédsku bez informovaného souhlasu?" přidala se v kritice profesorka mikrobiální patogeneze Cecilia Söderberg-Nauclérová. Ta společně s více než dvěma tisícovkami akademiků podepsala na konci měsíce dopis adresovaný vládě, který ji vyzývá k zavedení přísnějších opatření a uzavření celého Stockholmu.
Sám premiér Stefan Löfven v sobotním rozhovoru pro noviny Dagens Nyheter připustil, že země očekává úmrtí v řádu tisícovek, přičemž celá krize bude trvat několik měsíců, nikoliv týdnů. "Vybrali jsme strategii, která spočívá ve zploštění křivky, aby nedošlo k vytvoření dramatického procesu, protože systém zdravotní péče by to pravděpodobně nezvládl. Také to ale znamená, že budeme mít více vážně nemocných lidí, kteří budou potřebovat intenzivní péči, a výrazně více úmrtí. Mrtvé budeme počítat v tisících," uvedl.