Podle izraelského prezidenta Jicchaka Herzoga není nic krutějšího a absurdnějšího než obvinění, že se Izrael dopouští v Pásmu Gazy genocidy na Palestincích. Herzog to podle agentury Reuters dnes řekl americkému ministrovi zahraničí Antonymu Blinkenovi, který je na návštěvě Izraele. Zároveň mu poděkoval za podporu, kterou se Izraeli dostává ze strany Washingtonu.
Jihoafrická republika podala na konci prosince podnět k Mezinárodnímu soudnímu dvoru (ICJ) v Haagu a žádá, aby se Izrael zpovídal z údajných zločinů, a to včetně genocidy, páchaných při vojenské operaci v Pásmu Gazy. Izrael obvinění odmítá jako nepodložené s tím, že válku vede s radikálním hnutím Hamás v odvetě za jeho říjnové útoky na Izrael, a nikoli s obyvateli Pásma Gazy.
Soud zahájí slyšení v tomto případu ve čtvrtek a zaměří se pravděpodobně na vysoký podíl civilistů mezi celkovými více než 23.000 mrtvými, které si podle palestinských úřadů ovládaných Hamásem přes tři měsíce trvající konflikt v Pásmu Gazy dosud vyžádal. Jeho roznětkou bylo 7. října zavraždění 1200 lidí v izraelském pohraničí ozbrojenci Hamásu a zavlečení dalších asi 240 osob do Pásma Gazy.
Herzog při jednání s Blinkenem obvinil Jihoafrickou republiku z pokrytectví. "Ve skutečnosti naši nepřátelé, Hamás, vyzývají ve své chartě ke zničení našeho národa, státu Izrael - jediného národního státu židovského národa," řekl Herzog. Izrael podle něj musí zvítězit, "protože je to válka, která má dopad na mezinárodní hodnoty a na hodnoty svobodného světa".
Izraelská armáda od začátku operace zpustošila velkou část Pásma Gazy a téměř všichni z 2,3 milionu tamních obyvatel byli alespoň jednou nuceni opustit své domovy, což vedlo k humanitární katastrofě v oblasti, připomíná Reuters. Izrael tvrdí, že životy civilistů má na svědomí Hamás, když je používá jako živé štíty a jeho bojovníci operují přímo mezi nimi. Hamás to popírá.
Americký ministr zahraničí bude dnes o válce v Pásmu Gazy jednat i s dalšími nejvyššími izraelskými představiteli. Rozhovory by se měly zaměřit na novou, méně intenzivní fázi bojů v oblasti či na posílení humanitární pomoci obyvatelům tohoto izolovaného palestinského území. Dalším důležitým bodem jednání budou zřejmě obavy z možného rozšíření konfliktu na další země v regionu po zabití vysoce postavených představitelů Hamásu a Hizballáhu v Libanonu.
Blinken je na své čtvrté cestě po Blízkém východě od zahájení bojů. V minulých dnech už vedl rozhovory s představiteli Turecka, Kataru, Jordánska, Spojených arabských emirátů a Saúdské Arábie. Po návštěvě Izraele ho ještě čekají jednání na okupovaném Západním břehu Jordánu a v Egyptě.