Desítky zákonodárců z Demokratické strany amerického prezidenta Joa Bidena dali šéfovi Bílého domu najevo, že se domnívají, že existuje dostatek důkazů o tom, Izrael omezením dodávek do palestinského Pásma Gazy porušuje americké zákony. Informovala o tom agentura Reuters.
V dopisu, který podepsalo 86 členů Sněmovny reprezentantů za demokraty, se píše, že omezení dodávek pomoci do Gazy vyvolává otázky, zda Izrael dodržuje americký zákon o zahraniční pomoci. Příjemci vojenské pomoci financované Spojenými státy musí dodržovat humanitární právo a umožňovat dodávky americké pomoci. Reuters připomíná, že požadavek ohledně takového písemného ujištění nařídil Biden v memorandu týkajícím se národní bezpečnosti z letošního února vydaném poté, co demokratičtí zákonodárci začali zpochybňovat, že Izrael při svých operacích v Gaze dodržuje mezinárodní právo.
Izraelská vláda podle zákonodárců opakovaně nebrala v potaz výzvy Spojených států, aby otevřela dostatek pozemních a námořních cest pro dopravu pomoci do Pásma Gazy. Poukazují také na zprávy, podle nichž Izrael nedokázal zajistit dostatek dodávek potravin a zabránit hladomoru, zavedl restrikce týkající se pomoci a kontroly, které dodávky komplikují.
"Očekáváme, že administrativa zajistí, aby Izrael dodržoval existující zákony a podnikla všechny myslitelné kroky k tomu, aby zabránila další humanitární katastrofě v Pásmu Gazy," vzkázali také zákonodárci Bidenovi.
Na základě Bidenova memoranda musí šéf americké diplomacie Antony Blinken do středy podat Kongresu zprávu o tom, zda považuje za věrohodné izraelská ujištění, že používá zbraně ze Spojených států v souladu s mezinárodním právem. Reuters píše, že nejméně čtyři oddělení ministerstva zahraničí došla k závěru, že ujištění ze strany Izraele nejsou "ani věrohodná a ani se na ně nedá spolehnout". Pokud Blinken izraelská ujištění zpochybní, bude mít Biden různé možnosti, jak situaci napravit, počínaje požadavkem na nová ujištění od Izraele a konče zastavením dodávek zbraní.
Izrael popírá, že by během operace proti teroristickému hnutí Hamás v Pásmu Gazy porušoval mezinárodní právo a omezoval dodávky pomoci pro obyvatele palestinského území. Jde o odvetu za útok z loňského 7. října, kdy ozbrojenci Hamásu a jeho spojenci v izraelském pohraničí povraždili na 1200 lidí a dalších 253 unesli na palestinské území. Izraelská ofenzíva si vyžádala podle palestinských úřadů životy přes 34.600 Palestinců a dalších téměř 78.000 utrpělo zranění.
Humanitární organizace a OSN varují, že na severu Pásma Gazy je hladomor a že situace na celém území je katastrofální.