Pokud Rusko na Ukrajině zvítězí, nezastaví se tam. Na Ukrajině se bojuje i za nás a Severoatlantická aliance (NATO) musí vyslat do Kremlu jasný vzkaz, že napadené zemi poskytne všechny možné prostředky k tomu, aby se mohla bránit a útočníka vyhnat. Na dnešní konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost na Pražském hradě to řekl bývalý generální tajemník NATO George Robertson.
Konference připomíná dnešní 25. výročí vstupu ČR do NATO. Podle Robertsona připojení ČR, Polska a Maďarska v roce 1999 znamenalo novou kapitolu po skončení sovětské konfrontace a studené války. "Ale možná jsme slavili příliš brzy, protože tato kapitola plná nadějí byla příliš krátká a skončila 22. února před dvěma lety, kdy ruské tanky překročily hranice suverénního státu," připomněl začátek invaze na Ukrajinu.
Nová kapitola našich životů se podle Robertsona píše na blátivých polích a v rozbahněných zákopech Donbasu a Krymu. "To, co bude znamenat pro naši budoucnost, se rozhodne dělostřeleckými náboji, drony, raketami a letadly, které posíláme těm, kdo tam bojují," uvedl. Ukrajinci podle něj bojují houževnatě, statečně a vynalézavě. "Brání své životy, zemi, svobodu, ale bojují také za nás," dodal.
Na Ukrajině je toho v sázce hrozně moc, zdůraznil Robertson. "Pokud Rusové na Ukrajině zvítězí, nezastaví se tam," uvedl. Nebudou asi tak zbrklí, aby šli do konfrontace se státy NATO, znásobí ale své úsilí v Moldavsku či Arménii, míní. "Musíme vyslat vzkaz Kremlu, že Ukrajině poskytneme všechny prostředky, které máme, aby se mohla bránit a útočníka vyhnat," dodal.
Vyzdvihl, že ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi nevyšel jeho úmysl vnést mezi západní země rozkol. Státy se naopak stmelily a nevyšla ani snaha oddělit USA od zbytku aliance, podotkl. "Každý americký prezident si uvědomuje, jak je NATO pro USA výhodné," míní. Spojené státy jsou v čele nejúspěšnější obranné aliance a mají díky ní 31 automatických spojenců, vysvětlil.
Ať je však v Bílém domě kdokoliv, Evropa nesmí spoléhat na to, že bude o její bezpečnost dbát víc než ona sama. "Budování naší obrany, odolnosti a investice do naší budoucnosti jsou v našem vlastním sobeckém zájmu," zdůraznil Robertson, který byl šéfem NATO v letech 1999 až 2004. Předtím byl byl ministrem obrany Velké Británie. V obou funkcích se výrazně angažoval v procesu východního rozšiřování NATO.