Sejm, dolní komora polského parlamentu, dnes schválil vytvoření vyšetřovací komise, která má objasnit podezření, že za vlád strany Právo a spravedlnost (PiS) v minulých osmi letech byl sledovací program Pegasus zneužit ke špehování tehdejší opozice a nepohodlných soudců. Pro zřízení komise hlasovali poslanci jednomyslně.
"Hlasovalo 432 poslanců. Všichni byli pro, nikdo se nezdržel," uvedla zpravodajská televize TVN 24 na svém webu.
Software izraelské výroby s názvem Pegasus dokáže proniknout bez jakékoliv akce uživatele do jeho mobilního telefonu a následně umožňuje vzdálený přístup k mikrofonům, fotoaparátům a údajům v telefonech iPhone, i těch s operačním systémem Android. První zprávy o jeho nasazení v Polsku se objevily v roce 2018.
Výzkumníci z organizace pro monitorování kybernetické bezpečnosti Citizen Lab působící při univerzitě v Torontu potvrdili v minulých letech, že Pegasus byl nasazen v mobilních telefonech několika lidí v Polsku, včetně zákonodárce Krzysztofa Brejzy z Občanské platformy (PO), který řídil opoziční kampaň během parlamentních voleb v roce 2019. V Evropském parlamentu svého času zazněla podezření, že tento špehovací program byl použit proti minimálně 60 lidem v Polsku.
Brejzova strana se spolu s dalšími uskupeními dostala k moci až po vítězství v parlamentních volbách loni v říjnu, ve kterých PiS ztratila parlamentní většinu.
"Pokud si někdo zahrával s tímto protiteroristickým nástrojem (programem Pegasus) proti politickým odpůrcům, odposlouchával opoziční politiky, upravoval textové zprávy a fabuloval, jako v Brejzově případě, jde o útok na demokracii v nejčistější podobě, útok na svobodu voleb," uvedl ministr obrany nové vlády Wladyslaw Kosiniak-Kamysz.
Šéf PiS Jaroslaw Kaczyński předloni přiznal, že Polsko zakoupilo tento spyware, ale odmítl obvinění, že Pegasus je používán proti politické opozici.
Parlamentní komise má prozkoumat cíle a zákonnost operací prováděných za pomoci programu Pegasus v období od 16. listopadu 2015 do 20. listopadu 2023, tedy v období vlád PiS.
Sejm od doby, kdy se po říjnových volbách dostala k moci nová proevropská většina, vytvořil již dvě jiné vyšetřovací komise. Jedna má prozkoumat neúspěšný pokus zorganizovat právně sporným způsobem prezidentské volby v roce 2020 během pandemie, druhá zase masové udělování polských víz za úplatek.