Kurdové pomáhali v Sýrii Američanům v boji proti Islámskému státu. Teď se však od nich jejich spojenec odvrátil. USA vyčistily pohraničí, a daly tak volný průběh hlášenému tureckému útoku na kurdské milice. Ty jsou totiž pro Istanbul považovány za teroristickou organizaci.
Pro Spojené státy byly právě Kurdové klíčovým spojencem. Proto po stažení USA z pohraničí vydali prohlášení, ve kterém hovoří o zradě ze strany Washingtonu. Překvapivé rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa ministr zahraničí Mike Pompeo hájí. Nezapomněl ale opomenout, že jeho země Turkům k útoku "zelenou" nedala.
"Necítíme žádnou zodpovědnost za to, co se stane v boji Kurdů proti Turkům. Do Sýrie jsme šli s cílem zničit Islámský stát," uvedl Pompeo v rozhovoru pro PBS NewsHour ke stažení amerických vojáků z pohraničí. Donald Trump už ve svém dřívějším prohlášení uvedl, že "Kurdové nám nepomohli za druhé světové války v Normandii a bojují o svou vlastní půdu," což bylo vysvětlení, proč se rozhodl nechat tureckému útoku volný průběh.
.@JudyWoodruff: "Does the U.S. take responsibility for whatever the outcome is [in northern Syria], because the U.S. has given Turkey a green light?"
- PBS NewsHour (@NewsHour) October 9, 2019
Sec. of State Pompeo: "Yeah, well that's just false. The United States didn't give Turkey a green light." pic.twitter.com/XTFli37OIG
"I přes to všechno máme Kurdy rádi," dodal. Proti jeho kroku se ohradili demokraté, ale i "jeho" republikáni. Například senátor Lindsey Graham, jinak Trumpův spojenec, řekl, že Američané hanebně opustili svého spojence. "Administrativa možná odmítá zasáhnout proti Turkům, ale věřím, že Kongres na to bude mít odlišný názor," uvedl.
Turecko zaútočilo na severovýchod Sýrie ve středu večer. Od té doby zasáhlo 181 objektů. Podle prohlášení Arabsko-saúdské koalice bylo zasaženo také vězení se zadrženými bojovníky Islámského státu. Vznikají také obavy, že zmatku by mohla využít řada členů IS ve vazbě, kteří se pokusí ze Sýrie uprchnout.