Americký ministr zahraničí Mike Pompeo ve čtvrtek vyzval čínské úřady k okamžitému propuštění 53 prodemokratických aktivistů zadržených ve středu kvůli podezření z porušení čínského zákona o národní bezpečnosti. Šéf americké diplomacie pohrozil sankcemi čínským úřadům a činitelům, napsala agentura AFP. Mezi zatčenými byl jeden americký obhájce lidských práv, který byl propuštěn na kauci.
"Spojené státy míní uvalit sankce a restrikce na každou osobu či instituci, která je zapojená do tohoto útoku na hongkongský lid," uvedl Pompeo. Podle šéfa americké diplomacie vlna zatýkání ukazuje, že čínská komunistická strana "opovrhuje svým vlastním lidem a právním státem".
K propuštění aktivistů vyzvali také zástupci Evropské unie či britský ministr zahraničí Dominic Raab.
Čínské úřady propustily na kauci amerického právníka a obhájce lidských práv Johna Clanceye, který byl mezi středečními zadrženými, píše agentura AP. Podle hongkongského deníku South China Morning Post bude většina zatčených aktivistů propuštěna na kauci. Mnohým z nich ale úřady zabavily cestovní pasy, dodává list.
Mezi obviněnými je i aktivista Joshua Wong, který byl odsouzen a je ve vězení kvůli účasti na protivládních demonstracích v roce 2019.
Středeční vlna zatýkání byla dosud největším zásahem úřadů proti demokratické opozici na základě sporného zákona o národní bezpečnosti. Aktivisté byli zadrženi kvůli účasti v nezávisle organizovaném neoficiálním hlasování v červenci 2020, při kterém měli být vybráni demokratičtí kandidáti pro parlamentní volby. Podle šéfa hongkongské policie měli obvinění v plánu získat většinu křesel v parlamentu, paralyzovat vládu a donutit propekingskou správkyni Hongkongu Carrie Lamovou k rezignaci.
Parlamentní volby, které se měly uskutečnit v září loňského roku, byly o rok odloženy. Hongkongské úřady odůvodnily odklad epidemií koronaviru.