Poradci pro národní bezpečnost vlád Spojených států, Japonska a Jižní Koreje dnes po společném jednání v Soulu vyzvali k silnějšímu mezinárodnímu tlaku na omezení vývoje jaderných zbraní a raket v Severní Koreji a její vojenské spolupráce s dalšími zeměmi v souvislosti s obavami z údajných dodávek zbraní do Ruska. Všichni tři spojenci chtějí také intenzivněji spolupracovat na potírání kybernetické kriminality a praní špinavých peněz v kryptoměnách, které slouží k obcházení sankcí, uvedl podle agentury AP poradce Bílého domu Jake Sullivan.
Washington, Soul a Tokio se obávají, že Severní Korea dodává munici Rusku, kterému chybí pro vedení bojů na Ukrajině. Moskva podle poradců na oplátku Pchjongjangu pomáhá s rozvojem jaderného programu. Rusko je jadernou mocností.
Jednání v Soulu se konalo v době, kdy je napětí mezi Severní a Jižní Koreou nejsilnější za několik let a severokorejský vůdce Kim Čong-un stále častěji testuje svůj arsenál a ohání se eskalační jadernou doktrínou, která by mohla vést až k použití jaderných zbraní. Spojené státy a jejich asijští spojenci reagovali zviditelněním své třístranné bezpečnostní spolupráce v regionu a posílením společných vojenských cvičení, která Kim odsuzuje jako nácvik invaze, píše AP.
Mezinárodní společenství musí zajistit přísné dodržování rezolucí Rady bezpečnosti OSN o jaderném odzbrojování a zákazu obchodu se zbraněmi, uvedl jihokorejský účastník jednání Čcho Te-jong.
Velkým tématem regionu je také podpora Tchaj-wanu před Čínou, která si ostrov nárokuje jako součást svého území. Sullivan podle agentury AFP uvedl, že USA se spojenci hodlají "bránit mír a stabilitu v Tchajwanském průlivu a svobodu plavby ve Východočínském a Jihočínském moři."