Téměř pět let po vypuknutí tuniské revoluce v prosinci 2010 a následném svržení dlouholetého autoritářského prezidenta Zína Abidína bin Alího se zprvu situace na chvíli v zemi uklidnila. Poté ale sáhli militantní islamisté po zbraních a začali vraždit vojáky a další členy bezpečnostních složek včetně dvou levicových politiků.
Před pěti lety pak islamisté šokovali útoky proti zahraničním turistům - 26. června 2015 postřílel tuniský mladík na pláži a u bazénu hotelu v turistickém letovisku v Kantáví asi deset kilometrů severně od města Súsa 38 lidí, z toho 30 Britů. K odpovědnosti za nejhorší teroristický útok v historii Tuniska se posléze přihlásila radikální organizace Islámský stát (IS).
Útoku u Súsy předcházel teroristický atentát na budovu muzea Bárdá v centru tuniské metropole, kde 18. března 2015 zahynulo 22 lidí, především zahraničních turistů. Zodpovědnost za masakr na sebe vzal IS. Poté zavedla vláda zvýšená bezpečnostní opatření a vyhlásila zemi za bezpečnou.
Útok v Súse spáchal třiadvacetiletý Sajfaddín Rizkí, který podle vyšetřovatelů prošel výcvikovým táborem radikálů v Libyi. Předtím ale studoval na univerzitě v Kajruvánu, měl přítelkyni, tancoval break dance a holdoval alkoholu. Pak se ale dostal do spárů islamistů, pravděpodobně jednoho z vůdců skupiny Ansar aš-Šaría Sajfalláha bin Hasína. Tento radikál pobýval v 90. letech tři roky v Londýně, kde patřil ke stoupencům jordánského radikálního duchovního abú Katady, který získal roku 1994 azyl v Británii. Bin Hasín pak v roce 2013 uprchl do Libye.
Oběťmi se stali výhradně zahraniční turisté: kromě 30 Britů přišli o život i tři Irové, dva Němci a po jednom občané Belgie, Portugalska a Ruska. Atentátník zranil také čtyři desítky dalších lidí, pak jej zastřelila policie.
Výjimečný stav
Bezprostředně po útoku nechala tuniská vláda rozmístit 100 tisíc příslušníků bezpečnostních složek, kteří měli za úkol chránit zemi a zabránit dalším teroristickým útokům. Asi 3000 jich chránilo pláže, hotely a archeologické památky. Počet zahraničních turistů v Tunisku se snížil o pětinu. Výjimečný stav pak Tunisko zrušilo 2. října 2015.
Islamisté ale řádili dál. Koncem listopadu zavraždili při pumovém sebevražedném útoku na vojenský autobus v centru metropole 12 příslušníků prezidentské gardy (k útoku se opě přihlásil IS). Poté byl opět vyhlášen výjimečný stav, který je stále prodlužován.
A 7. března 2016 zaútočili radikálové z IS na kasárna v Binkardánu na jihovýchodě Tuniska poblíž hranic s Libyí, kde zahynulo 53 lidí - kromě 35 extremistů také 11 příslušníků ozbrojených složek a sedm civilistů.
Za atentát v muzeu v Tunisu dostali v únoru 2019 doživotí tři lidé a za útok na pláži v Súse čtyři obvinění. Údajný hlavní organizátor útoků Šamsaddín Sandí ale nebyl dopaden.