Jmenovaný libanonský premiér Hasan Dijáb chce novou vládu sestavit do šesti týdnů. V rozhovoru se stanicí Deutsche Welle Dijáb také řekl, že hodlá ukončit ekonomickou i politickou krizi.
Libanonci jsou od poloviny října v ulicích s požadavkem výměny celého politického vedení, které je podle nich zkorumpované. V reakci na Dijábovo čtvrteční jmenování dnes vyšli lidé do ulic znovu a na mnoha místech, zejména na severu země, zablokovali silnice.
Podle zvyklostí má stát v čele vlády vyznavač sunnitského islámu, zatímco prezidentem má být křesťan a v čele parlamentu šíita. Dijáb tuto podmínku sice slibuje, avšak sunnitské strany včetně dosavadního premiéra Saada Harírího v jeho vládě být nechtějí. Dijába do funkce podpořily naopak šíitské formace Hizballáh a Amal.
Dijáb je profesorem informatiky na Americké univerzitě a v minulosti už byl ministrem školství. "V minulých deseti letech nové vlády vznikaly i rok. Já chci kabinet sestavit za čtyři týdny, maximálně do šesti týdnů," sdělil Dijáb.
Média o něm hovoří jako o technokratovi a nezávislém politikovi, avšak Libanonci jej moc neznají, upozornila agentura AFP. Lidem vadí, že za ním stojí Hizballáh. Sunnité se za něj nepostavili ani při hlasování v parlamentu - ze 69 politiků, kteří pro něj hlasovali, bylo jenom pět sunnitů. Dijáb nemá ani podporu Harírího, který se s ním má sejít při předávání úřadu.
V severolibanonském Tripolisu, kde žijí hlavně sunnité, zůstaly zavřené školy, demonstranti zablokovali silnice a vyzvali ke stávce. Silnice jsou blokované i na jiných místech. Lidé pálí pneumatiky a odpadky. Demonstranti poukazují na dlouhodobou korupci panující mezi politickou elitou, chtějí vládu odborníků, která najde řešení problémů. Panují obavy ze zhroucení libanonské ekonomiky i finančního systému.