Světová pandemie nemoci covid-19 s sebou přináší i pár světlých stránek. Příroda si odpočine od znečišťování vznikající lidskou činností. V Benátkách je průzračnější voda, na severu Indie vidí po 30 letech pohoří Dhauladhar vzdálené 200 kilometrů a radary NASA ukazují mnohem nižší emise oxidu dusičitého. A čas na rekonvalescenci dostala i nejvyšší hora planety Mount Everest.
Mount Everest má od turistického ruchu druhý odpočinek v posledních pěti letech. V roce 2015 byla hora turistům zavřena kvůli velkému zemětřesení v oblasti, letos je zase důvodem hrozba koronaviru.
Čína zakázala veškeré horolezecké expedice z tibetské strany už 11. března. Sousední Nepál, odkud se dělají výšlapy v hojnějším počtu, ji následoval o několik dní později, ačkoliv zemi to ekonomicky hodně poškodí. Odstávka komerční turistiky na Mount Everest bude mít negativní dopad na práci až milionu obyvatel, uvádí server The Independent. Zavřeny jsou obchody, restaurace, hotely, čajovny a další turistické podniky, jež z horolezectví v oblasti těží.
Přesto horští a turističtí průvodci rozhodnutí vlády přerušit letošní sezonu vítají. "Chtěl bych poděkovat nepálské vládě za rozhodnutí zastavit v této kritické situaci povolení k horolezectví. Zároveň bych rád poděkoval těm lidem, kteří okamžitě zrušili své dobrodružné aktivity a ocenili vládní zákrok proti viru," citoval The Independent průvodce Serku Sherpa, který pořádá expedice z hlavního města Káthmándú.
Na zákazu pořádání expedic vidí někteří i jiná pozitiva. Životní prostředí hory si odpočine od lidského znečišťování a projde si vítaným detoxem, tvrdí ruská průvodkyně Jane Markova, která pořádá výšlap dvakrát do roka. Za pravdu jí dává nepřívětivý trend z posledních dvou let. Svět obletěly snímky, které zachycovaly, jak se na horolezecké stezce vytváří obrovské kolony turistů.
Roky 2018 a 2019 sice byly z pohledu "návštěvníků" na Mount Everest rekordní a turistické společnosti měly žně, na druhou stranu si to ale vybralo svou daň. Nadměrné množství dopravy, zvýšený počet odpadu nebo i ohrožení životů nadšených horolezců. Vloni kvůli "dopravním zácpám" při výstupu na horu zemřelo 11 lidí.
Nepál přijal v reakci na tato úmrtí nová přísnější opatření ve své horolezecké politice. Lidé musejí nově prokázat horolezeckou zkušenost v podobě zdolání jiné hory ve výšce alespoň 6500 metrů nad mořem. Turistické organizace pak musejí mít alespoň tři roky zkušenosti s organizováním horských expedic, přičemž průvodci a výškoví pracovníci mohou být pouze občané Nepálu.