Americký prezident Donald Trump se nechal podruhé testovat na koronavirus. Výsledek testu byl opět negativní, oznámil šéf Bílého domu na pravidelné tiskové konferenci. Dodal, že nemá ani žádné příznaky nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje. V USA se již koronavirem nakazilo přes 245.000 lidí a téměř 6000 jich zemřelo. Podle Univerzity Johnse Hopkinse za 24 hodin od středečních 20:30 washingtonského času nemoci COVID-19 podlehlo v zemi 1169, což je největší nárůst počtu obětí za jeden den, který některá ze zemí světa postižených virem zaznamenala.
"Myslím, že jsem se mu podrobil opravdu ze zvědavosti, abych viděl, jak rychle funguje," řekl Trump. Zdravotníci podle něj použili test, jehož výsledek je k dispozici za méně než patnáct minut. "Je zdravý a bez příznaků," uvedl ve zveřejněné zprávě Trumpův lékař Sean Conley.
Šéf Bílého domu se nechal testovat na přítomnost koronaviru SARS-CoV-2 již v březnu. Učinil tak poté, co se setkal s brazilským prezidentem Jairem Bolsonarem, v jehož týmu se nákaza koronavirem potvrdila.
Viceprezident Mike Pence na tiskové konferenci uvedl, že Bílý dům nyní připravuje plán, jak kompenzovat americkým nemocnicím ztráty způsobené testováním a péčí o nepojištěné pacienty s COVID-19. Uvažuje se podle něj i o přímých platbách.
"Chceme, aby si žádný Američan nemusel dělat starosti kvůli testování nebo lékařské péči," řekl Pence. Podle něj Trump k tématu bližší podrobnosti sdělí v pátek. Bez zdravotního pojištění je v USA asi 30 milionů lidí.
Prezident na tiskové konferenci také oznámil, že vyhověl žádosti státu New York a umožní, aby v polních nemocnicích ve městě New York pečovali vojenští zdravotníci o lidi nakažené koronavirem. Vojenské lazarety vzniknou také ve městech New Orleans v Louisianě a Dallas v Texasu.
V USA narůstají drasticky počty mrtvých i nakažených
Další opatření, které v boji proti šíření koronaviru Bílý dům přijal, se týká ochrany seniorů. Trump vyzval, aby domovy seniorů okamžitě zakázaly vstup personálu, který není nezbytný pro lékařskou péči. Pečovatelské domy by měly také vytvořit oddělená místa pro zdravé a pro nemocné klienty.
Poradce Bílého domu Peter Navarro novinářům oznámil, že jako poučení ze současné krize hodlají Spojené státy v budoucnu opět vyrábět mnohem více medicínských produktů na svém území. Krize totiž podle něj ukázala, jak moc jsou USA závislé na dovozu ze zahraničí. Jako příklad dováženého zboží uvedl Navarro penicilin nebo plicní ventilátory.
Ve Spojených státech se koronavirem nakazilo již přes 245.000 lidí. Téměř 6000 jich nemoci COVID-19, kterou virus způsobuje, podlehlo. Podle Univerzity Johnse Hopkinse, která šíření viru sleduje, přibylo od středečních do čtvrtečních 20:30 místního času 1169 mrtvých, což je dosud nejvyšší počet obětí za jeden den v kterékoli zemi postižené koronavirem. V Itálii ani Španělsku, druhé a třetí nejpostiženější zemi světa, nikdy nezemřelo za 24 hodin více než tisíc lidí.