Izraelská armáda při noční razii v Džanínu a v přilehlém palestinském uprchlickém táboře na okupovaném Západním břehu Jordánu zabila nejméně pět palestinských ozbrojenců a objevila skrýš zbraní. S odkazem na prohlášení armády o tom napsal sever The Times of Israel (ToI). Palestinská média dříve informovala o třech mrtvých. Proč se údaj o obětech liší, není podle ToI jasné.
Cílem izraelské razie podle armády bylo najít výbušniny patřící místním radikálním skupinám. Při akci došlo k přestřelce s palestinskými ozbrojenci. Další skupina Palestinců podle armády na vojáky házela zápalné lahve, na což armáda reagovala palbou.
Při razii izraelská armáda pomocí dronu také zasáhla skupinu střílejících ozbrojenců, přičemž jich nejméně pět zabila. Podle armádního prohlášení vojáci v uprchlickém táboře v Džanínu našli také šest útočných pušek.
Izraelská pohraniční policie v Džanínu sedm hledaných Palestinců zatkla. Skupina ozbrojenců před vojáky podle armády prchala v autech do místní nemocnice s cílem se tam ukrýt. Podle armády se jedno auto podařilo zastavit před nemocnicí a jednoho z ozbrojenců zatknout. Ve voze se pak našly tři útočné pušky, dodala armáda.
Izrael obsadil Západní břeh Jordánu při válce v roce 1967. Palestinci chtějí, aby toto území tvořilo hlavní část jejich budoucího státu. V uplynulém roce Izrael na Západním břehu Jordánu znásobil razie, a to zejména v Džanínu, v reakci na řadu palestinských útoků uvnitř Izraele. Razie na Západním břehu jsou ještě častější od 7. října, kdy palestinské hnutí Hamás z Pásma Gazy zaútočilo na jižní Izrael. Zatímco Hamás vládne v Pásmu Gazy, na Západním břehu Jordánu si vládu udržela Palestinská autonomie v čele s Mahmúdem Abbásem.
V palestinském městě Džanín žije na 40.000 lidí, z toho asi 20.000 v uprchlickém táboře. Ten vznikl v roce 1953 jako útočiště pro Palestince, kteří byli vyhnáni ze svých domovů po vzniku Izraele v roce 1948. Tábor i město byly do šestidenní války v roce 1967 pod kontrolou Jordánska, poté okupovány Izraelem až do listopadu 1995, kdy izraelská armáda na základě mírových dohod z Osla město předala pod civilní i bezpečností kontrolu Palestinské autonomie. Tábor se v posledních letech stal baštou mnoha palestinských ozbrojených skupin.