Prodemokratičtí demonstranti znovu vyšli do ulic Hongkongu, aby dali najevo nespokojenost s podle nich sílící kontrolou Pekingu nad touto bývalou britskou kolonií.
Dovnitř stanice metra Kowloon někdo vhodil zápalné lahve. Nikdo nebyl zraněn, stanice ale byla při útoku těžce poškozena. Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zrušila setkání s americkým senátorem Tedem Cruzem, nejvýše postaveným americkým politikem, který navštívil Hongkong od vypuknutí protivládních protestů před čtyřmi měsíci. Novináře o tom informoval sám Cruz, který se zastavil v Hongkongu na dva dny v rámci svého turné po regionu.
Lamová požadovala, aby byla odpolední schůzka přísně důvěrná a abych o ní nemluvil s médii, řekl Cruz novinářům v Hongkongu. Republikánský senátor za Texas, který je otevřeným kritikem Číny, byl oblečen v černém, aby ukázal, že stojí na straně demonstrantů v Hongkongu, napsala agentura Reuters. Lamová podle něj zřejmě nechápe, jak funguje svoboda vyjadřování a svoboda tisku.
"To, že paní Lamová zrušila naše plánované setkání, není známkou síly. Je to známka slabosti. Je to známka strachu z demonstrantů protestujících v ulicích Hongkongu," citovala Cruze agentura Reuters. Úřad Lamové se zatím nevyjádřil.
V době dnešního útoku ve stanici metra procházely danou oblastí stovky demonstrantů, hlavně mladých lidí s maskami zakrývajícími obličej. Po zprávě o útoku na stanici podzemní dráhy byly do přilehlých ulic vyslány desítky pořádkových policistů.
Zakrývání tváře vláda Lamové před týdnem zakázala. Demonstranti obličejovými maskami skrývají svou totožnost, ale také se jimi chrání před slzným plynem či pepřovým sprejem, které používají při zásazích policisté. Za porušení zákazu hrozí až rok vězení.
Minulý víkend protestovaly proti zákazu zakrývání tváře desítky tisíc lidí. Odpor vyvolaly také incidenty z minulých dní, při kterých policisté ostrými náboji postřelili dva mladíky. Demonstrace na mnoha místech vyústily ve střety s policií, která shromáždění rozháněla slzným plynem, vodními děly a obušky. někdejší britská kolonie vrátila pod čínskou správu. Spouštěčem protestů byl návrh zákona, který by umožnil vydávat osoby podezřelé z trestné činnosti ke stíhání do pevninské Číny. Zákon už správkyně Hongkongu slíbila stáhnout, protestní akce ale pokračují a jejich účastníci požadují obecnější demokratické reformy.