Americký prezident Donald Trump byl pravděpodobně nejvýraznější hnací silou takzvané infodemie, tedy vlny dezinformací souvisejících s pandemií covidu-19. Takový závěr předkládá čerstvá studie výzkumníků z americké Cornellovy univerzity, o níž ve středu informoval deník The New York Times (NYT). Zmínky o Trumpovi podle autorů v tradičních médiích tvořily zdaleka největší část "dezinformační konverzace".
Čtyřčlenný tým analyzoval soubor více než 38 milionů anglických zpravodajských textů publikovaných v prvních pěti měsících roku zavedenými médii z celého světa. Dezinformace se údajně v jisté podobě objevily v 1,1 milionu z těchto článků, přičemž jen asi v 16 procentech případů se jednalo o materiály vytvořené výlučně za účelem konfrontace závadné informace s fakty.
"Z dat je zřejmé, že zmínky o prezidentu Trumpovi v kontextu dezinformací o covidu-19 tvoří zdaleka největší samostatnou složku infodemie. Zmínky o Trumpovi tvořily 37,9 procenta celkové infodemie, s výrazným náskokem na (kategorii) 'zázračných léků', která tvořila 26,4 procenta," tvrdí autoři studie.
Navíc se domnívají, že značná část textů o "zázračných lécích" rovněž vycházela z výroků americké hlavy státu. Trump například dlouho vyzdvihoval antimalarikum hydroxychlorochin, které se nakonec ukázalo být při léčbě covidu-19 neúčinné. "Náš závěr je tudíž takový, že prezident Spojených států byl pravděpodobně největší hnací silou 'infodemie' dezinformací o covidu-19," dodává tým vedený vědci z Cornellovy univerzity.
Podle NYT bylo oficiální vydání článku naplánováno na čtvrtek. Text byl předtím podán odbornému časopisu k recenznímu řízení, autoři jej ale nakonec z procesu stáhli. Považovali řízení za příliš zdlouhavé a měli za to, že informace obsažené ve studii je třeba zveřejnit co nejrychleji, řekla NYT Sarah Evanegaová, která výzkum vedla.
Trump zlehčuje bilanci úmrtí
Ona a její spolupracovníci prezentují novou studii jako první pokus o komplexní rozbor "dezinformací generovaných médii" v souvislosti s pandemií. Relativně malý podíl "fact-checkingu" mezi texty obsahujícími problematická tvrzení podle nich naznačuje, že dezinformace o covidu-19 média ve většině případů přebírají "bez otázek či oprav".
"Tím, že se (média) rozhodnou nekriticky pokrývat prohlášení a výroky vlivných osob, aniž by výrazněji ověřovala či zpochybňovala přesnost těchto tvrzení, riskují, že nechtěně přispějí k šíření dezinformací," varují autoři analýzy.
Pokud jde o Trumpa, od začátku šíření koronaviru má v této souvislosti na kontě pestrou škálu nepodložených či zavádějících tvrzení. Mnohokrát například prohlásil, že virus SARS-CoV-2 nakonec sám od sebe zmizí, letní nárůst nových nákaz v USA označoval za důsledek intenzivnějšího testování, opakovaně zlehčuje americkou bilanci úmrtí, sporná jsou i jeho vyjádření o vývoji vakcíny či imunitě u dětí. "Pro ty, kdo Trumpova vyjádření sledují, asi nebude myšlenka, že je zodpovědný za šíření či propagování dezinformací, nijak šokující," podotýká NYT.