Na Floridě, v Kalifornii a Texasu bojují s nemocí, která zasahuje pomerančové, citronové a grapefruitové stromy. Vědci přišli s možným řešením: vytrénovali psy, kteří dokážou nemoc vyčmuchat ještě předtím, než se na stromě objeví.
Nákaza jménem citrus greening disease napadá listy i kořeny stromů, vycvičení psi ji ale dokážou odhalit několik týdnů nebo dokonce i let předtím, než se začne skutečně projevovat, informuje agentura Associated Press (AP).
"Psí čumák - technologie stará tisíce let. Zrovna jsme psy vytrénovali, aby lovili novou kořist: bakterie, které způsobují velmi škodlivé onemocnění plodin," řekl Timothy Gottwald, výzkumný pracovník amerického ministerstva zemědělství a spoluautor studie publikované ve vědeckém časopise Proceedings of National Academies of Sciences.
Takzvaní psí detektivové jsou při hledání nemoci rychlejší, levnější a daleko přesnější pracovní variantou než lidé. Ti nemají citlivý čich, a tak sbírají stovky listů, které následně ještě musí laboratorně analyzovat. Bakterii přenáší na listy drobný hmyz, a jakmile je strom infikován, už mu nelze pomoci, na nákazu totiž neexistuje žádný lék.
V jednom z vědeckých pokusů, který probíhal v grapefruitovém sadu v Texasu, měli psi v rozpoznávání nemoci mezi nakaženými a zdravými stromy působivou úspěšnost 95 procent. Ještě důležitější však je včasné vypátrání nákazy. "Čím dříve nemoc odhalíte, tím větší šanci máte na zastavení možné epidemie," vysvětlil Gottwald.
Psi byli vycvičeni v laboratořích, kde přičichávali k různým rostlinám, jež obsahovaly různé bakterie. Touhle metodou se nakonec naučili rozeznat napadené rostliny od těch zdravých. "Vidíte psy pracovat na letištích, jak odhalují drogy a výbušniny. A možná je brzy uvidíte, jak pracují na farmách," doplnil Gottwald.