Ruský prezident Vladimir Putin v úterý prohlásil, že spojenecké Bělorusko je vystaveno "bezprecedentnímu vnějšímu tlaku" po prezidentských volbách z 9. srpna, jejichž výsledky neuznává Evropská unie a Spojené státy. Ale vztahy Běloruska a Ruska "nepodléhají konjunktuře a opírají se o pevný základ", uvedl Putin v projevu promítnutém účastníkům fóra regionů, které se s účastí zástupců obou zemí koná v Minsku.
Běloruský prezident Alexandr Lukašenko při této příležitosti vyjádřil připravenost posoudit s Ruskem všechny návrhy ohledně upevnění společné ekonomické bezpečnosti, uvedla agentura Interfax.
"Jednou ze základních podmínek je vytvořit stejné podmínky pro běloruské a ruské hospodářské subjekty. Jsme připraveni posoudit všechny návrhy, které posílí společnou ekonomickou bezpečnost. Ale je důležité si připomínat, že nedosáhneme významnějšího úspěchu, pokud nebudeme důsledně plnit závazky, které jsme přijali," prohlásil Lukašenko.
Putin podle agentury TASS také řekl, že Moskva bude nadále "tvrdě bránit historickou pravdu" o druhé světové válce, jejích příčinách, závěrech a poučení". I podle Lukašenka "nelze klidně přihlížet pokusům jednotlivých zemí přepisovat dějiny, bagatelizovat hrdinství sovětského lidu a zpochybňovat rozhodující podíl Sovětského svazu ve vítězství nad fašistickým Německem a jeho spojenci".
Letos v dubnu Vyšetřovací výbor Ruské federace zahájil trestní stíhání kvůli odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva v Praze. České ministerstvo zahraničí vzápětí zareagovalo prohlášením, že stíhání české samosprávy Ruskem je nepřípustné, ruské zákony nebudou v Česku vymahatelné a že striktně odmítá zásahy státních orgánů Ruské federace do vnitřních záležitostí České republiky. Sochu Koněva, který se podílel na osvobození Prahy od nacistů, ale i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku v roce 1956, nechala odstranit radnice Prahy 6. Ruská diplomacie tento krok označila za zločin, který nezůstane bez odpovědi.