Vesnice al-Karamus v deltě řeky Nil, která leží asi 80 kilometrů severovýchodně od egyptského hlavního města Káhiry, uchovává tradici ruční výroby papyru. Poptávka po něm se ale zhroutila poté, co se kvůli nemoci covid-19 prakticky zastavil egyptský turistický ruch, napsala agentura Reuters.
Papyrus používali na psaní už starověcí Egypťané. A pro obyvatele této vesnice je dodnes hlavním zdrojem obživy. "Když jsou tu turisté, má papyrus cenu," řekl Abdar Rahmán Mustafa, 47letý majitel papyrusové dílny. "Protože tu teď žádní turisté nejsou, museli jsme ho přestat vyrábět."
Základní surovinou pro výrobu papyru jsou stonky šáchoru papírodárného. Ty se nařežou, poskládají, stlačí a nechají vyschnout, aby vznikl hladký, plochý arch.
Mnoho obyvatel vesnice al-Karamus se živí pěstováním, zpracováváním a zdobením papyru staroegyptskými hieroglyfy nebo obrázky faraónů, které se pak prodávají v turistických střediscích u Rudého moře nebo v Káhiře.
"Teď je prodejní cena papyru nižší, než kolik stojí ho vyrobit," tvrdí majitel další dílny, kde se listy papyru zdobí. "Jestli to tak půjde dál, pak tenhle produkt úplně zmizí. Modlíme se k Bohu, aby se věci zlepšily a těšíme se na příští sezónu," dodal.
Egypt potvrdil asi 50 tisíc případů koronavirové nákazy a v uplynulých týdnech počet ohlášených případů stále narůstal; vláda nicméně už uvolnila zákaz pohybu a dovolila některým hotelům otevřít, i když jen s omezenou kapacitou hostů. Mezinárodní lety do hlavních turistických středisek u Rudého moře mají být obnoveny 1. července.