Íránský prezident Hasan Rúhání na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku obvinil Spojené státy z "nemilosrdného ekonomického terorismu a mezinárodního pirátství". Zároveň zdůraznil, že Teherán není připraven opět projednávat jadernou dohodu z roku 2015, pokud Spojené státy nezruší protiíránské sankce.
Napětí mezi Spojenými státy a Íránem se vyostřilo poté, co americký prezident loni oznámil, že odstupuje od mezinárodní jaderné dohody s Íránem a zavedl proti islámské republice sankce. Ty mají tvrdý dopad na íránskou ekonomiku a zejména ropný sektor.
Rúhání v projevu ve VS OSN řekl, že Írán tlaku USA nepodlehne. Teherán opakovaně v minulosti vyloučil jednání se Spojenými státy, pokud nezruší sankce. Írán zároveň letos začal části jaderné dohody vypovídat a požaduje po jejích ostatních signatářích, aby Írán před americkými sankcemi ochránili. Evropské země, které se na dohodě podílí a přejí si ji udržet, tedy Německo, Francie a Británie, ale zatím ve svých snahách o řešení neuspěly. "Jsme odhodláni jadernou dohodu dodržovat... trpělivost Íránu ale má svůj limit," řekl íránský prezident.
Rúhání v projevu také varoval, že "jediné pochybení" v blízkovýchodním regionu by mohlo "zažehnout velký požár". Prezident doplnil, že oblast, která se potýká s konflikty a násilím, je "na pokraji zhroucení". Spojeným státům se podle íránského prezidenta nepodařilo vyřešit konflikty v Afghánistánu, Sýrii a Iráku a nyní nejsou schopny zmírnit napětí a nastolit mír v regionu.
Napětí mezi USA a Íránem vygradovalo tento měsíc po útocích na dvě ropná zařízení v Saúdské Arábii ze 14. září. Rijád a Washington z útoků, ke kterým se přihlásili šíitští povstalci v Jemenu, viní Írán. Ten to však odmítá.