Rusko v noci na dnešek zaútočilo drony na Oděskou oblast na jihu Ukrajiny včetně regionu kolem řeky Dunaj, tedy na důležitá místa pro vývoz obilí. Úder způsobil požár v nejméně jednom skladu obilí. Napsala to agentura Reuters s odvoláním na ukrajinskou armádu a místní úřady. Protivzdušná obrana sestřelila devět dronů Šáhed, nicméně byly zasaženy výrobní a překládkové komplexy, kde vypukl požár, poškozené jsou i sýpky, uvedl oblastní šéf Oleh Kiper.
"Tuto noc ruští teroristé tři hodiny útočili drony na jih Oděské oblasti. Cílem nepřítele je civilní infrastruktura regionu," napsal na platformě Telegram Kiper, podle něhož hasiči požár lokalizovali kolem šesté hodiny ráno (05:00 SELČ). Úřady neevidují žádné zraněné civilisty.
Podle zdroje agentury Reuters byly hlavním terčem přístavy na Dunaji. Ukrajina využívá dva velké přístavy na Dunaji - Izmajil a Reni. Stanice BBC na svém ruskojazyčném webu v noci s odvoláním na ukrajinské telegramové kanály informovala o dvou vlnách útoků bezpilotních letounů íránské výroby a o explozích v ukrajinském říčním přístavu Izmajil a jeho okolí, jenž se nachází na Dunaji poblíž hranic s Rumunskem.
Ukrajinské letectvo později na platformě Telegram oznámilo, že obráncům se podařilo zničit 11 z až 20 bezpilotních letounů Šáhed vyslaných Ruskem, mezi nimi devět dronů nad Oděskou oblastí a dva nad Záporožskou. O zbylých strojích se nezmiňuje.
Více informací zatím není k dispozici, ukrajinská armáda uvedla o útoku na Oděskou oblast podobné informace jako regionální šéf Kiper. Podobná prohlášení účastníků ruské války na Ukrajině obvykle nelze bezprostředně nezávisle ověřit. Moskva se zatím nevyjádřila.
Rusko útočí na ukrajinské přístavy na Dunaji od poloviny července, kdy odstoupilo od takzvaných černomořských obilných dohod. Ty Ukrajině bránící se ruské vojenské agresi umožňovaly navzdory bojům vyvážet přes Černé moře obilí a další zemědělské produkty. Po pozastavení dohod zprostředkovaných Tureckem a OSN se přístavy na Dunaji staly pro Ukrajinu hlavní trasou pro vývoz obilí, které lodě převáží do rumunského černomořského přístavu Konstanca, napsal Reuters.