Ruské úřady zahájily trestní stíhání spisovatele Borise Akunina, známého i českým a slovenským čtenářům díky historickým detektivkám o carském úředníkovi Erastu Fandorinovi. Informovaly o tom dnes ruské tiskové agentury a média, přičemž podle některých úřady spisovatele stíhají v souvislosti s údajným šířením "lží" o ruské armádě, podle jiných za její "diskreditaci". Podle státní agentury TASS ho podezírají také z "ospravedlňování terorismu". Akunin - vlastním jménem Grigorij Čchartišvili - žije v zahraničí a už dříve odsoudil ruskou invazi na Ukrajinu. "Teroristé mě označili za teroristu. Nicméně zprávy z Ruské federace mě už dávno nepřekvapují," reagoval dnes na facebooku spisovatel.
Podle agentury Interfax ho úřady v jeho nepřítomnosti brzy umístí na seznam hledaných osob. Už dříve během dne ruská média informovala o zařazení sedmašedesátiletého Akunina na seznam "teroristů a extremistů", který spravuje ruský úřad pro dohled nad financemi Rosfinmonitoring. Přidání s sebou nese zablokování ruských bankovních účtů těchto lidí.
Za "lživé" označují ruské úřady a soudy veškeré informace, které jsou v rozporu s oficiální interpretací války proti Ukrajině. Kritikům této politiky a odpůrcům války hrozí obvinění z diskreditace ozbrojených sil či šíření úmyslně lživých informací, za což podle zákonů přijatých po loňské invazi Ruska na Ukrajinu hrozí až 15 let za mřížemi.
Akunin dnes na svém webu napsal, že Rusku vládnou "zločinci" a obyvatelé země jsou jejich "rukojmí". "Co je čeká dál? Zdánlivě drobná událost, zákaz knih, prohlášení nějakého spisovatele za teroristu, je ve skutečnosti důležitým mezníkem. Knihy nebyly v Rusku zakázány od sovětských dob. Spisovatelé nebyli obviněni z terorismu od dob Velkého teroru," napsal spisovatel.
Média o něco dříve napsala, že v Rusku přestávají prodávat knihy spisovatelů Akunina a Dmitrije Bykova, což je podle těchto zpráv důsledek faktu, že oba exiloví autoři jsou známí kritici války, kterou Rusko už po téměř dva roky vede proti Ukrajině. A oba také použili zvláště ostrá slova v telefonických rozhovorech, kterými je "nachytali" prokremelští prankeři, tedy šprýmaři vydávající se v telefonátech se známými osobnostmi za někoho jiného.
Nejprve ruské nakladatelství AST ohlásilo, že se rozhodlo zastavit distribuci knih obou spisovatelů. Důvodem se podle ředitele nakladatelství Pavla Griškova stala blíže neupřesněná "veřejná prohlášení spisovatelů, která měla velký ohlas ve společnosti". Tisk a distribuce děl obou spisovatelů budou podle ředitele AST pozastaveny až do doby, než jejich vyjádření budou "právně vyhodnocena".
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov před rokem ujišťoval, že v Rusku "není obecná tendence" zakazovat díla, konfiskovat knihy a vymazávat z plakátů autory zaujímající jiné názory, než má prezident Vladimir Putin. Peskov tak reagoval na zprávy, že z divadelních plakátů odstraňují Akuninovo jméno a z knihkupectví a knihoven mizí knihy spisovatelů, kteří byli označeni za takzvané "zahraniční agenty" nebo emigrovali z Ruska. "Je třeba posoudit každý konkrétní případ," prohlásil. Putin dříve uvedl, že Moskva je dotčena zahraničními pokusy rušit ruskou kulturu, ale nebude postupovat stejným způsobem, připomněla tehdy agentura Interfax.
Nyní řetězec knihkupectví Čitaj-gorod podle serveru Meduza ohlásil, že zastavuje prodej Akuninových a Bykovových knih. I v tomto případě se firma odvolala na "nedávná vyjádření spisovatelů, která měla velký ohlas v médiích".
Akunin a Bykov, žijící nyní v emigraci, se tento měsíc stali oběťmi prokremelských prankerů, připomněla ruská redakce BBC.
Bykov v rozhovoru s prankery známými pod přezdívkami Vovan a Lexus pronesl větu, která pobouřila přívržence války a která se objevila i ve státní agentuře TASS: "Samozřejmě, když zabíjejí Rusy, tak mi to vadí. Ale nestěžuji si, stejně jako si nestěžuji na Izrael kvůli Gaze."
Z rozhovoru s Akuninem ruská média zase převzala větu, že by spisovatel rád pomohl Ukrajině a že si myslí, že i jiní Rusové působící v kultuře a odmítající "putinskou diktaturu" s radostí Ukrajincům pomohou.
Akunin a Bykov veřejně odsoudili vpád ruských vojsk do sousední země loni v únoru. Knihkupectví se poté začala zbavovat knih obou populárních autorů, podobně jako knih dalších opozičně naladěných spisovatelů.
Autor historických detektivek Akunin na přelomu let 2011 a 2012 patřil k hlavním řečníkům na masových protivládních demonstracích, potlačených po návratu Putina do Kremlu. Od roku 2014 žije v Británii, Francii a Španělsku. Bykov je známý hlavně jako autor životopisných knih o Borisi Pasternakovi, Bulatu Okudžavovi, Maximu Gorkém či Vladimiru Majakovském.
Letos v srpnu soud v Moskvě v nepřítomnosti odsoudil spisovatele Dmitrije Gluchovského k osmi letům odnětí svobody za "šíření lží" o ruské armádě. Spisovatel je znám i českým a slovenským čtenářům především díky románům Metro 2033 a Metro 2034. Gluchovskij podle obžaloby šířil na sociálních sítích texty a videa s "uměle vytvořenými" důkazy o zločinech spáchaných ruskými vojáky na Ukrajině, napsala agentura TASS a připomněla, že spisovatel žije v exilu.
Gluchovského knihy, podobně jako díla mnoha dalších spisovatelů, kteří protestovali proti válce, je zakázáno vystavovat v knihkupectvích a knihovny je stahují z oběhu, poznamenal server Meduza, který působí z lotyšského exilu.