Rusko uvedlo do oběhu preparát, označovaný za první lék proti Bechtěrevově nemoci na světě, uvedl na svém webu list Kommersant s odvoláním na oznámení ruského ministerstvo zdravotnictví. Petrohradský závod podle internetového listu Gazeta.ru zatím vyrobil první sérii nového léku, který se stane dostupným až po dalších procedurách v systému státních zakázek.
Preparátu, původně zvaném BCD-180, přidělila Světová zdravotnická organizace (WHO) mezinárodní označení seniprutug. Jeden z tvůrců léku, rektor Pirogovovy lékařské univerzity Sergej Lukjanov, podle ministerstva tvrdí, že lék pomáhá úplně zastavit nemoc, nepotlačuje imunitu a není návykový. Stávající léky podle Lukjanova dokázaly potlačovat prudké projevy nemoci, která však dále postupovala.
Úřady podle ministra zdravotnictví Michaila Muraška zvažují zařazení nového preparátu mezi životně nezbytné léky, aby bylo možné regulovat jeho cenu a učinit jej dostupnějším. Ani deník, ani ministerstvo se konkrétněji nezmínily o ceně léku, který se má v ruských lékárnách prodávat jako roztok pod názvem tribuvia. Návod k použití je sice na ruském internetu již dostupný, nepodařilo se však dopátrat, že by sám lék byl již v lékárnách. V Rusku je podle Kommersantu více než 400.000 pacientů s Bechtěrevovou nemocí, tři čtvrtiny jsou mladí muži.
Bechtěrevova choroba, známá také jako ankylózující spondylitida, je je chronické kloubní zánětlivé onemocnění především obratlů. Projevuje se bolestmi a ztuhlostí páteře, která se postupně stává méně ohebnou. Osoba trpící tímto onemocněním bývá označována jako bechtěrevik. Nemoc trápila například českého spisovatele Karla Čapka.