USA svým rozhodnutím postavit se v otázce židovských osad na Západním břehu Jordánu za Izrael podrývají právní základ řešení izraelsko-palestinského konfliktu.
V reakci na pondělní americké oznámení to uvedlo ruské ministerstvo zahraničí s tím, že nový přístup Washingtonu zvyšuje napětí v oblasti.
Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva považuje krok pouze za změnu názoru jedné země, nikoli mezinárodně uznávaného práva. Také Ankara vzkázala, že žádný stát se nemůže stavět nad mezinárodní právo a že jednostranná prohlášení jsou z tohoto pohledu bezcenná.
Americký ministr zahraničí Mike Pompeo v pondělí oznámil, že administrativa prezidenta Donalda Trumpa mění svůj dosavadní a dlouhou dobu existující pohled na židovské osady na okupovaném Západním břehu Jordánu a přestává je pokládat za porušení mezinárodního práva. Ruské ministerstvo zahraničí změnu amerického přístupu odsoudilo. V prohlášení uvedlo, že krok může vyvolat nové regionální napětí. Moskva zopakovala, že stále židovské osady z hlediska mezinárodního práva považuje za nelegální. Americká pozice podle Moskvy podrývá právní základ možného řešení konfliktu mezi Izraelem a Palestinci.
"Žádná země nestojí nad mezinárodním právem. Jednostranná prohlášení z tohoto pohledu nemají žádnou hodnotu," reagoval na americké oznámení turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu.
Mluvčí Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva Rupert Colville v Ženevě řekl, že úřad svůj právní názor na židovské osady nemění. "Změna politiky jedné země nezmění existující mezinárodní právo ani jeho interpretaci Mezinárodním soudním dvorem OSN a Radou bezpečnosti OSN," sdělil Colville.
K americkému oznámení se znovu vrátil izraelský premiér Benjamin Netanjahu při své návštěvě osady Guš Ecion. "Přiznávám, že jsem velmi dojatý... Trumpova administrativa napravila historickou křivdu a postavila se za pravdu a spravedlnost... Je to velký den pro Izrael a úspěch, který přetrvá generace," řekl Netanjahu.
Izrael obsadil Západní břeh Jordánu za vítězné války v roce 1967. Území ale nemělo status suverénního státu, takže Izrael odmítá termín okupace. Kritika jeho osadnických aktivit vychází většinou z jednoho ze článků čtvrté Ženevské úmluvy, v němž stojí, že "okupační mocnost nemůže deportovat nebo přesunout část svého obyvatelstva na území jí obsazené".
Tentýž článek ale také říká, že "okupační mocnost může přistoupit k úplné nebo částečné evakuaci určité obsazené oblasti, vyžadují-li toho bezpečnost obyvatelstva nebo naléhavé vojenské důvody".
Když šéf americké diplomacie Pompeo v pondělí oznamoval rozhodnutí administrativy, řekl, že "po pečlivém prostudování všech argumentů právní debaty (o osadách) administrativa došla k závěru, že ustavení osad s izraelskými civilisty na Západním břehu Jordánu není samo o sobě v rozporu s mezinárodním právem".
Evropská unie, k níž patří ČR, se dál řídí výkladem, podle nějž je výstavba osad nelegální, EU v pondělí uvedla, že se její postoj nemění. Někdejší český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek výstavbu osad před čtyřmi lety označil ze torpédování blízkovýchodního mírového procesu. Aktuální reakce české diplomacie se zjišťuje.