Růst cen pohonných hmot i základních potravin kvůli válce na Ukrajině vyvolává demonstrace v řadě států světa, rovněž v mnoha afrických zemích jsou protesty stále intenzivnější, napsal ve čtvrtek španělský deník El País.
Na rozdíl od například evropských zemí ale nemají tamní vlády takové možnosti nebo nejsou ochotné pomáhat lidem různými balíčky sociálních opatření. A i když v delším horizontu mohou některé země Afriky těžit ze snahy Evropy o snížení závislosti na ruském plynu, dopad na africké domácnosti, tamní zemědělský sektor a potravinovou bezpečnost bude dalekosáhlý. Zhoršující se ekonomická situace v řadě afrických zemí zřejmě také zesílí migrační vlnu do Evropy.
Demonstrace kvůli růstu cen benzinu a potravin se konaly v posledních týdnech mimo jiné v Ghaně, Sieře Leone, Mosambiku i v Jihoafrické republice. Krize, kterou odstartovala omezení za pandemie covidu-19 a letos ji dále prohlubuje válka na Ukrajině, zhoršuje i politické nepokoje v Senegalu či Súdánu. Senegal, kde protesty souvisejí s nadcházejícími parlamentními volbami, má přitom pověst majáku stability v západní Africe.
"Je normální, že s očekáváním voleb v některých zemích politici čelí demonstracím, ale současná krize je ještě zesiluje," řekl deníku El País historik z Pobřeží slonoviny Para Koneman. Podle něj jsou kořeny problému zejména v obrovské africké závislosti na dovozech ze zahraničí. To nyní vyvolává obavy z hladomoru v některých zemích, které se navíc potýkají i s dlouhodobým suchem. Skoro polovina dováženého obilí do Afriky pochází totiž z Ukrajiny a Ruska, odkud se nyní dodávky kvůli válce téměř zastavily. Afrika je také závislá na dovozu hnojiv, rovněž z Ruska a Ukrajiny.
Podle Konemana může sociální napětí v některých afrických zemích gradovat až na "nekontrolovatelnou úroveň". "Nikdo (v roce 2011) neočekával, že protesty v Tunisku přerostou v arabské jaro. A současná krize je větší, protože je světová. V Africe ale vlády nejsou schopné či ochotné na vzniklou situaci reagovat," dodal Koneman, spoluautor knihy Mládež v Africe, hybatelka změn.
Demonstrace kvůli rekordnímu růstu cen pohonných hmot se minulý týden konaly i v JAR, kde kamiony zablokovaly důležitou silnici spojující zemi s Mosambikem. Následovaly krátce po protestu řidičů autobusů v mosambické metropoli Maputu, kteří ze stejného důvodu na den paralyzovali chod města.