Salvadorský prezident Nayib Bukele se v noci na dnešek prohlásil vítězem nedělních voleb a uvedl, že získal přes 85 procent hlasů. Sečtena je ale teprve asi třetina okrsků, podle nichž má 83 procent, informovala agentura Reuters. Kolem 80 procent dávaly dvaačtyřicetiletému Bukelemu i předvolební průzkumy.
Soudce salvadorského nejvyššího volební soudu ale v noci na dnešek zdůraznil, že výsledky prezentované Bukelem nejsou oficiální. "My jsme ti, kdo oznamují oficiální výsledky," uvedl soudce Guillermo Wellman.
Bukele se těší u obyvatel široké popularitě díky tvrdému postupu vůči gangům, který vedl k výraznému snížení kriminality. Někteří ho ale kritizují za autoritářský způsob vlády. U většiny voličů však zřejmě jako argument převážila lepší bezpečnost, aby Bukeleho zvolili na další pětileté období.
"Stali jsme se z nejnebezpečnější země světa nejbezpečnější zemí na západní polokouli. A říkají nám, že porušujeme lidská práva. Čí? Upřednostnili jsme práva čestných lidí před právy zločinců," řekl v noci na dnešek podle agentury EFE Bukele.
Podle údajů, které tento týden zveřejnila CNN, připadalo v roce 2019, kdy Bukele do úřadu nastoupil, v Salvadoru na 100.000 obyvatel 38 vražd, loni to bylo jen 2,4.
Boj proti gangům umožnil Bukelemu výjimečný stav, který jím ovládaný parlament vyhlásil v březnu 2022 a od té doby ho mnohokrát prodloužil. Díky němu mohou například bezpečnostní složky zatýkat bez soudního příkazu, dosud zadržely kvůli podezření z vazeb na gangy na 75.000 lidí, tedy víc než procento populace. Lidskoprávní organizace toto opatření kritizují. Bukele též zpřísnil režim ve věznicích a nechal postavit vězení pro 40.000 lidí, zřejmě největší na světě.
Oponenti Bukelemu vyčítají i některé další kroky, včetně toho, že v roce 2020 do budovy parlamentu přišel v doprovodu vojáků a o rok později odvolal všech pět ústavních soudců.
V neděli se konaly také parlamentní volby. K nim Bukele uvedl, že jeho strana získala "nejméně 58 ze 60 poslanců...a je možné, že to bude víc".