Ruský prezident Vladimir Putin se mýlí, když si myslí, že podpora Ukrajině slábne. Řekl to dnes na závěr dvoudenního summitu Evropské unie německý kancléř Olaf Scholz. Na tiskové konferenci po skončení jednání také vyjádřil přesvědčení, že formální dohody o pomoci Ukrajině, na summitu v Bruselu zatím zablokované, bude dosaženo v lednu. Informovala o tom agentura Reuters. Francouzský prezident Emmanuel Macron připustil, že rozšíření EU o Ukrajinu je ještě daleko.
Prezidenti a premiéři států EU ve čtvrtek navzdory negativnímu postoji Maďarska schválili zahájení přístupových jednání s Ukrajinou a Moldavskem, ale nepodařilo se jim dohodnout na způsobu jak poskytnout 50 miliard eur (více než 1,2 bilionu korun) na pomoc Ukrajině. O tom, stejně jako o revizi unijního rozpočtu na roky 2021 až 2027 by měli lídři jednat na mimořádné Evropské radě v lednu.
Německý kancléř dnes řekl, že rozhodnutí o zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou je silným signálem pro Kreml. Maďarský premiér Viktor Orbán přitom během hlasování o zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou opustil sál. Návrh, aby tak učinil, byl "přátelský unijní návrh", řekl dnes Scholz.
Pokud jde o balík pomoci Ukrajině, vyjádřil dnes kancléř Scholz naději, že se najde řešení v rámci unijního rozpočtu. Existují však i jiné cesty, jak by Ukrajina peníze mohla získat, zdůraznil Scholz. Například podle Evropské komise by mohlo 26 unijních zemí Ukrajinou uzavřít mezivládní dohody.
Také francouzský prezident Macron dnes ocenil, že Maďarsko se rozhodlo neblokovat jednotu EU ohledně členství Ukrajiny. Podle agentury Reuters vyjádřil přesvědčení, že Orbán zanechá póz a prokáže odpovědnost.
Maďarský premiér je podle Macrona v těchto jednáních respektován, ale za to on musí respektovat Evropskou unii a nemůže si ji brát za rukojmí. Zároveň Macron připustil, že rozšíření EU o Ukrajinu je ještě daleko. "Jsme velmi vzdáleni skutečnému rozšíření," citovala francouzského prezidenta agentura AFP.