Rostoucí vlna protekcionismu v obchodě mezi Čínou a Evropskou unií by mohla přerůst v obchodní válku. Varoval před tím dnes podle agentury Reuters předseda Evropské komory v Číně Jens Eskelund.
Některé obavy z obchodu jsou podle Eskelunda v obou zemích oprávněné. Existuje ale riziko neproduktivního rozdělení, pokud evropští a čínští představitelé nezintenzivní dialog.
"Nehoda vlaku se zatím nestala, ale víme, že se stane, pokud budeme pokračovat ve stejném stylu jízdy jako dnes," řekl Eskelund na zasedání pobočky komory v jižní Číně. "Potřebujeme, aby si naši představitelé sedli a prozkoumali způsoby, jak zabránit tomu, aby se z toho stala plnohodnotná obchodní válka. A myslím, že to začíná být trochu naléhavé," dodal.
Německý kancléř Olaf Scholz zakončil v úterý třídenní cestu po Číně jednáním s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Scholz při něm tlumočil evropské obavy z investiční politiky Pekingu a požadoval zlepšení přístupu na trh.
EU v poslední době zahájila několik vyšetřování, která mají zjistit, zda čínští výrobci neprodávají některé zboží na evropském trhu za dotované ceny. Vyšetřování se týká mimo jiné elektromobilů či solárních panelů.
Začátkem tohoto měsíce navštívila Čínu také americká ministryně financí Janet Yellenová. Ta tento týden uvedla, že masivní investice Číny do pokročilé výroby produktů pro čistou energii způsobily nespravedlivé podmínky na trhu.
Eskelund dodal, že nedávná setkání na vysoké úrovni byla povzbudivá. Upozornil, že vzhledem k postavení Číny jako předního světového výrobce si nelze představit globální dodavatelské řetězce bez Číny.