Zablokování účtu prezidenta Donalda Trumpa na sociální síti twitter v souvislosti s nepokoji z minulého týdne v sídle Kongresu bylo správným rozhodnutím, které však přináší nebezpečný precedent. V noci na čtvrtek to v sérii příspěvků napsal šéf společnosti Twitter Jack Dorsey.
Twitter trvale zablokoval Trumpův účet s 88 miliony sledujících minulý týden. Společnost rozhodnutí odůvodnila hrozbou toho, že prezident bude prostřednictvím platformy nadále podněcovat svoje přívržence k násilnostem.
"Nutnost udělat tyto kroky tříští veřejnou debatu. Rozdělují nás. Omezují možnost pro objasňování, nápravu a poučení. A stanovují precedent, který je podle mě nebezpečný: Moc, kterou má jedinec nebo soukromá společnost nad částí světové debaty," napsal Dorsey.
Pozastavení prezidentova účtu kritizovala řada republikánů jako porušení prezidentovy svobody vyjadřování. Krok však odsoudila například i německá kancléřka Angela Merkelová, podle níž by o případném omezení veřejného vyjadřování měli rozhodovat zákonodárci, a ne soukromé společnosti.
Prezidentovy účty zablokovaly v posledních dnech také sociální sítě facebook, snapchat a server YouTube. Dorsey však uvedl, že spolu technologické společnosti tyto kroky nekoordinovaly.
Šéf Twitteru ve svých příspěvcích napsal, že rozhodnutí ohledně pozastavení Trumpova účtu "neoslavuje a není na něj pyšný". "Prokazatelně dochází k újmám mimo internet pramenícím z online vyjádření, což je to, co ze všeho nejvíc stojí za zaváděním našich pravidel a jejich vynucováním," pokračoval šéf společnosti.
I tak je však podle něj pozastavení účtu "v konečném důsledku naším selháním při prosazování zdravé konverzace", které podle něj stanovilo precedent, jež povede ke zničení "vznešeného účelu a ideálů otevřeného internetu".
Twitter loni zavedl řadu opatření namířených proti šíření dezinformací či příspěvků podněcujících nenávist a násilí. Používá například varovné štítky připojené ke kontroverzním vyjádřením, nebo omezuje šíření příspěvků v rámci sítě. Podle agentury Reuters se tím společnost chtěla vyhnout nutnosti určitá vyjádření ze své platformy úplně mazat. Dorsey v minulosti uvedl, že podobné kroky pomohou udržet internetovou komunikaci "zdravou" a sníží dopady projevů považovaných za nepřípustné.
Trumpovi příznivci minulý týden zaútočili na budovu Kongresu, kde zákonodárci projednávali oficiální potvrzení výhry jeho protivníka z listopadových voleb Joea Bidena. Vydali se tam poté, co před nimi končící prezident znovu promluvil o údajných volebních podvodech, které se mu však nepodařilo dokázat, a svoje podporovatele mimo jiné vyzval, aby proti výsledkům bojovali a šli dát svůj postoj najevo ke Kapitolu. Při následných potyčkách zemřelo pět lidí.
Proti Trumpovi kvůli jeho roli při nepokojích vznesla Sněmovna reprezentantů ústavní žalobu, kterou nyní projedná Senát. Trump se tím stal prvním prezidentem v americké historii, který za svůj mandát čelí již druhé takové žalobě.