Španělé během pandemie snížili spotřebu alkoholu a marihuany, vzrostla naopak konzumace nepředepsaných prášků na uklidnění. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na španělskou studii o spotřebě omamných látek. Průzkum, kterého se zúčastnilo zhruba 9000 respondentů, také zjistil, že se prodloužila doba, kterou obyvatelé této jihoevropské země trávili v loňském roce na internetu.
Nižší spotřebu alkoholu oproti době před pandemií přiznalo v průzkumu 22 procent respondentů. Zhruba tři procenta lidí uvedla, že během loňského roku pili větší množství alkoholických nápojů než dříve.
Téměř o polovinu - na zhruba deset procent - se ve srovnání s dobou před pandemií snížil počet respondentů, kteří prohlásili, že se účastnili nárazových akcí s nadměrným pitím alkoholu. Tento pokles byl mimořádně patrný mezi osobami ve věku 24 let a méně.
"Omezení nočního života a příležitostí k zábavě přispělo k velkému poklesu zneužívání alkoholu mezi mladistvými," uvedla ministryně zdravotnictví Carolina Dariasová.
Jistý pokles studie zaznamenala i v případě kouření marihuany. Uzavření hranic s Marokem způsobilo, že kupovat tuto omamnou látku je obtížnější a dražší, tvrdí autoři studie. Za pandemie se téměř nezměnil počet kuřáků tabákových cigaret.
Ve Španělsku se loni výrazně více užívaly nepředepsané léky na uklidnění. K požívání těchto medikamentů se v průzkumu přihlásila tři procenta respondentů. Fenomén je častější u žen, zatímco pití alkoholu a užívání marihuany je běžnější mezi muži, ukazují výsledky průzkumu.
Ačkoliv nepatří mezi omamné látky, průzkum se také zaměřil na surfování po internetu ve volném čase. Španělé byli připojeni během pandemie ke světové síti v průměru o hodinu déle, a na internetu tak strávili 3,5 hodin denně.