Nedaleko hřbitova Mingorubbio na madridském předměstí, kde se ve čtvrtek koná soukromý obřad pohřbení ostatků španělského diktátora Franciska Franka, se už dopoledne shromáždilo přes 200 Frankových příznivců.
Přinesli si španělské vlajky a také červeno-žluté vlajky s obrázkem Franka a nápisy "Byl jsi náš spasitel!" a "Franco, děkujeme!".
Velké ovace demonstrantů si vysloužil svým příchodem bývalý důstojník Antonio Tejero (87), který v roce 1981 vedl ozbrojený pokus o převrat a několik hodin držel se svými muži jako rukojmí členy španělského parlamentu. "Ať žije Tejero! Ať žije Franco!," provolávali nedaleko hřbitova Frankovi příznivci.
Na pořádek dohlíželi policisté, kteří vytvořil kordon oddělující demonstranty a Tejera od přítomných novinářů. Na ně podle deníku El País někteří křičeli "periodistas, terroristas!" (novináři, teroristé).
Tam, kde ho potřebujeme
"Co tady dělá?" podivili se někteří z novinářů nad příchodem Tejera. "Je tam, kde ho Španělsko potřebuje, jako vždy," odpověděl jeden z demonstrantů, za což si vysloužil potlesk. Tejero, který byl v roce 1983 odsouzen ke 30 letům vězení za vzpouru a od roku 1996 je na svobodě, dav mírnil.
Na soukromý obřad pohřbu Frankových ostatků se ale Tejero nedostal, rodina tam pustila jen dva kněze, které si vybrala pro odsloužení mše. Jedním z nich je Ramón Tejero, syn někdejšího pučisty.
Demonstranti vítali i helikoptéru, v níž byly ostatky přepraveny z baziliky v Údolí padlých, kde byl Franco pohřben v listopadu 1975. Při příletu vrtulníku zpívali Frankovi příznivci hymnu někdejší španělské fašistické strany Falanga a křičeli nadávky na adresu nynějšího socialistického premiéra Pedra Sáncheze, jehož vláda loni po letech liknavosti předchozích vlád přemístění Frankových ostatků schválila.
Sánchez ve čtvrtek odpoledne pronesl projev, v němž opět označil za nedůstojné, že Franco byl tolik let pohřben na místě, kde spočívá i na 34 tisíc obětí občanské války. Tu rozpoutal právě Franco pučem v roce 1936.
Současná španělská vláda si vysloužila kritiku kvůli přemístění Frankových ostatků od rodiny i příznivců generála, který stál v čele Španělska v letech 1939 až 1975. Tento měsíc vládu kritizovaly i opoziční politické strany za termín exhumace a obvinily vládu, že tento krok využila ve volební kampani. Ve Španělsku se totiž za dva týdny konají další předčasné parlamentní volby.