Španělsko zavede základní nepodmíněný příjem pro nejchudších zhruba 100 tisíc domácností. Příslušnou normu chce levicový kabinet prosadit do konce měsíce, oznámil v pondělí ministr sociálních věcí José Luis Escrivá. Podle vládního plánu by potřební měli měsíčně dostávat mezi 450 a téměř 1000 eury (asi 12 400 až 27 600 korun).
Ve střednědobém a dlouhodobém horizontu by počet domácností s nárokem na tuto dávku měl stoupnout na jeden milion. Podle ministra vyjde toto sociální opatření státní pokladnu na 3,5 miliardy eur (96,8 miliardy korun).
Na zavedení základního nepodmíněného příjmu pro nemajetné se před několika měsíci dohodli při koaličních rozhovorech socialistický premiér Pedro Sánchez se šéfem strany Unidas Podemos a nyní vicepremiérem Pablem Iglesiasem, připomíná agentura DPA.
Podle španělských médií uskutečnění tohoto projektu uspíšila koronavirová pandemie. Madrid údajně doufá nejen v to, že opatření pomůže zmírnit neblahé důsledky krize, ale také, že věc podpoří hospodářské oživení.
Hrubý domácí produkt (HDP) Španělska podle vládních odhadů kvůli koronavirové pandemii klesne letos o 9,2 procenta. Míra nezaměstnanosti by mohla stoupnout až k 19 procentům, přičemž začátkem loňského roku už byla na úrovni přibližně 14 procent.
Nepodmíněný základní příjem v letech 2016 až 2018 zkoušelo Finsko a loni jej zavedla Itálie pro ty chudé, kteří podstoupí rekvalifikaci. Experiment podle serveru stanice BBC ukázal, že k vyšší zaměstnanosti nevede.