Poslední týden uplynulého roku přinesl ve Spojených státech sérii incidentů, při nichž neznámí podvodníci nahlašovali policii vymyšlené zločiny s cílem přivolat ji k domovům politiků. Terčem pokusů o vyvolání policejního zásahu byli okolo Vánoc nejméně tři republikánští členové Kongresu, zatímco byli doma se svými rodinami. Dalším cílem byla podle úřadů nejvyšší volební činitelka státu Maine poté, co oznámila diskvalifikaci exprezidenta Donalda Trumpa z nadcházejících voleb.
Podobné "žerty" se v USA objevují již několik let a jsou známé jako "swatting". Výraz odkazuje na zkratku SWAT, která označuje policejní útvary rychlého nasazení. Především tyto jednotky se autoři fiktivních hlášení snaží skrze tísňové linky přivolat na adresy obětí.
Nová vlna těchto případů se podle médií dotkla politiků napříč USA a z obou hlavních politických stran. Policie vyrazila k domovům kongresmanů Brandona Williamse a Marjorie Taylorové Greeneové a k bydlišti senátora Ricka Scotta, dále také v poslední době zasahovala u starostky Bostonu Michelle Wuové či u několika státních zákonodárců. Podle agentury AP ve vícero podvodných telefonátech figuroval mužský hlas, který tvrdil, že na adrese toho či onoho činitele zastřelil svou manželku a nyní drží jejího milence a požaduje výkupné.
"Na Vánoce někdo 'swattoval' můj dům. Doufal, že policie nedopatřením zabije mě nebo moji rodinu," uvedl Williams, kterého policie navštívila 25. prosince. Podvodný telefonát narušil rodinnou sešlost, strážci zákona si však rychle uvědomili, že na místě žádné nebezpečí nehrozí a nakonec dostali na cestu cukroví, řekl kongresman.
Ve stejný den něco podobného zažila Greeneová, která tvrdí, že "swattingu" čelila poněkolikáté. Tentokrát někdo na tísňové lince uvedl, že na dané adrese zabil svou přítelkyni a nyní chce spáchat sebevraždu. Policie záhy kontaktovala ochranku Greeneové a když se ukázalo, že je v pořádku, odvolala tým mířící k jejímu domu ve státě Georgia. O dva dny později policie na Floridě přijela k bydlišti senátora Scotta, který uvedl, že v této době večeřel se svojí ženou.
Poslední obětí, o níž informovala americká média, je Shenna Bellowsová, tedy činitelka dohlížející na organizaci voleb v Maine, k níž podvodník přivolal policii v pátek. Bylo to den poté, co oznámila, že chce vyřadit exprezidenta Trumpa z místních prezidentských primárek s ohledem na ústavní dodatek o účasti na povstání. Aplikací této normy se aktuálně zabývají americké soudy ve spojitosti s podílem Trumpa na nepokojích v sídle Kongresu ze 6. ledna 2021.
Státní policie v Maine uvedla, že neznámý muž v pátek po telefonu tvrdil, že se vloupal do domu Bellowsové. Ta v té době na místě nebyla a policie nenašla nic podezřelého, když její domov prohledala, píše deník The New York Times.
Úřady ihned po tomto incidentu ani po zprávách o případech s republikánskými kongresmany neoznámily zadržení jakýchkoli podezřelých.