Stávka, do níž se na Srí Lance zapojili učitelé, řidiči vlaků, bankovní úředníci a lidé mnoha dalších profesí, čtvrtek v srílanské metropoli Kolombu ochromila provoz škol, úřadů i hromadné dopravy. Stávkující si chtějí vynutit odchod vlády prezidenta Gotabaji Radžapaksy kvůli hluboké hospodářské krizi, informovala agentura Reuters.
Srí Lanka se potýká pravděpodobně s nejhorší ekonomickou krizí od získání nezávislosti v roce 1948. V zemi s 22 miliony obyvatel je nedostatek paliva, potravin, léků a dalšího základního zboží a dochází k dlouhým výpadkům dodávek elektrické energie.
Krize vyvolala v uplynulých týdnech masové demonstrace, z nichž některé se změnily v násilí. Ve čtvrtek se v protestním pochodu vydali zaměstnanci srílanských bank k prezidentskému paláci v metropoli Kolombu; většina z nich měla na sobě černé oblečení a mávali černými vlajkami. Do ulic vyšli v různých městech po celé zemi i tisíce dalších lidí.
"Tato vláda zničila naši zemi. Ceny každým dnem rostou, firmy se zavírají, lidé nemají z čeho žít. Není palivo, když přijdeme domů, nemáme tam elektřinu ani plyn, abychom si uvařili jídlo," řekla 34letá Samanthi Ekanajakeová, která pracuje jako pokladní v bance. "Už nás unavují nesplněné sliby," dodala.
V metropoli Kolombu ve čtvrtek zůstalo zavřených mnoho škol, několik vlakových nádraží zelo prázdnotou. Vůdci odborových organizací pohrozili, že od 6. května vyhlásí časově neomezenou stávku, pokud prezident a vláda nerezignují.
Prezident Gotabaja Radžapaksa tento týden zopakoval svou ochotu vytvořit přechodnou vládu s novým premiérem a kabinetem. Jeho bratr, premiér Mahinda Radžapaksa, ale odmítá odstoupit a tvrdí, že má v 226členném parlamentu nadále většinu.
Dvě opoziční strany mezitím zahájily proces, který by měl vést k hlasování o důvěře prezidentovi a premiérovi v parlamentu.
"Politická nejistota jen ztíží hledání řešení finanční krize. Je proto důležité mít silnou vládu s jasnou většinou v parlamentu," řekl mluvčí kabinetu.