Krátce po svém sobotním přesvědčivém volebním vítězství se staronová tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen v neděli sešla s americkým diplomatem Williamem Brentem Christensenem, který je de fakto ambasadorem USA na Tchaj-wanu.
Setkání se uskutečnilo poté, co Čína brzy po oznámení výsledků voleb na Tchaj-wanu varovala státy světa, že by měly nadále uznávat komunisty řízený Peking jako zákonnou vládu "jedné Číny" včetně Tchaj-wanu. Christensen podle zprávy agentury AP pogratuloval Cchaj k sobotnímu vítězství, prezidentka mu poděkovala za podporu.
Cchaj Jing-wen, která se prosazuje jako obhájkyně autonomie Tchaj-wanu vůči rostoucímu tlaku pevninské Číny, získala v sobotních volbách přes osm milionů hlasů. Podpořilo ji tedy 57 procent hlasujících, zatímco její hlavní oponent Chan Kchuo-jü - zastánce silnějšího příklonu k Číně - obdržel jen 38 procent hlasů.
"Doufám, že výsledky hlasování vyšlou jasný signál do Pekingu," řekla prezidentka po svém vítězství. Demokratický Tchaj-wan "se hrozbami a výhrůžkami nenechá zastrašit," dodala.
Čína brzy po oznámení výsledků voleb varovala, že bude nadále bránit jakýmkoli aktivitám tchajwanského vedení zaměřeným na nezávislost ostrova. Peking je rozhodnut respektovat své principy "mírového sjednocení" podle zásady "jedna země, dva systémy", uvedl čínský úřad pro záležitosti Tchaj-wanu.
Prezidentce Cchaj Jing-wen gratulovala ke zvolení americká vláda. Ministr zahraničí Mike Pompeo uvedl, že země znovu ukázala sílu demokracie. Washington podle něj doufá, že Tchaj-wan pod vedením staronové prezidentky nadále bude "zářným příkladem" pro země, které usilují o demokracii a prosperitu. Šéf americké diplomacie zdůraznil, že Cchaj Jing-wen usiluje o stabilitu "tváří v tvář neustálému tlaku". Ačkoli v této souvislosti Čínu přímo nezmínil, mohl by tento výrok podle agentury Reuters Peking popudit.