Symbolické nařízení, které s ironickou nadsázkou zakazuje lidem chodit k lékaři, přijala skupina starostů ze severozápadu Francie s cílem upozornit na krizi v regionálním zdravotnictví.
Obyvatelé prý mají problémy s přístupem k péči, které plynou z nedostatku personálu i lůžek či rušení celých klinik. O iniciativě informovala zpravodajská společnost BBC.
Za kuriózním dekretem stojí představitelé devíti obcí v departementu Sarthe ležícím jihozápadně od Paříže. V krátkém dokumentu se píše, že místní obyvatelé mají zakázáno vyhledávat lékařskou pomoc a narodit se se zdravotními problémy, rovněž nepřípustné jsou jakékoli úrazy. Lidé se ovšem mohou přestěhovat do hlavního města za "přístupem k efektivním zdravotnickým službám", dodává ironicky laděný text.
Opatření nemá z právního hlediska žádný účinek, starostové jej označují za "symbolický, ale silný krok", píše BBC. Snahou je prý varovat vládu ohledně problémů obyvatel regionu.
Lékaři jsou na pokraji sil
"Chceme upozornit úřady na nedostatek lékařů," řekl starosta vesnice Fercé-sur-Sarthe Dominique Dhumeaux. Podle něj si v oblasti Sarthe nemůže v případě potřeby zajít k lékaři zhruba 70 tisíc lidí. "V sázce je přežití našeho regionu. Vláda se k problému musí postavit čelem," pokračoval.
Zmíněné potíže se ovšem zdaleka netýkají jen departementu, jehož centrem je město Le Mans. I kvůli přetíženosti zdravotnického systému loni opakovaně v Paříži protestovaly tisíce jeho pracovníků z celé země. Premiér Édouard Philippe v listopadu uznal, že lékaři a zdravotní sestry jsou na pokraji svých sil.
Vláda po vlně demonstrací představila balíček opatření, který zahrnuje částečné převzetí dluhů nemocnic, navýšení jejich rozpočtů a bonusy pro sestřičky a pečovatele. Plán však zaostal za představami mnohých zástupců zdravotnického personálu.