Státy střední Evropy vnímají nelegální migraci a ruskou invazi na Ukrajinu jako hlavní výzvy dnešní doby. Shodli se na tom dnes ve Vídni ministři zahraničí Rakouska, Česka, Slovenska, Maďarska a Slovinska, kteří se už podesáté sešli na neformálním jednání takvané Středoevropské pětky (C5).
"Velmi oceňuji angažmá Rakouska v pořádání setkání v tomto formátu," prohlásil český ministr zahraničí Jan Lipavský na tiskové konferenci po úvodním setkání ministrů.
"Musíme komunikovat, tím spíše v této krizové době," poznamenal Lipavského slovenský kolega Miroslav Wlachovský.
Český ministr Lipavský dnes jako zásadní téma vyzdvihl dopad ruské agrese na energetickou bezpečnost a také na další rozšiřování Evropské unie. "Měli bychom povzbuzovat země západního Balkánu k reformám, které jim umožní integraci do EU," zdůraznil Lipavský. Vyzdvihl také aktuální naléhavost řešení problému migrace.
Středoevropská pětka, neboli skupina Central 5 (C5), je neformální uskupení zaměřené na politickou spolupráci pěti středoevropských zemí. Založení skupiny, která vznikla v roce 2020, inicioval její dnešní hostitel, rakouský ministr zahraničí Alexander Schallenberg.
Právě Schallenberg, který je hostitelem dnešního jednání, řekl, že skupina C5 je užitečná pro hlubší projednání témat, než například na úrovni EU.
Připomněl, že nynější doba na ministry zahraničí klade značné nároky, zejména vzhledem k pokračující ruské invazi na Ukrajinu. V té souvislosti zdůraznil nutnost nalezení trvalého a udržitelného míru.
Země skupiny, které mají podobný pohled na migrační problematiku, se výrazně liší v pohledu na ruskou invazi na Ukrajinu. Česká republika patří mezi jasné podporovatele Kyjeva, Maďarsko naopak udržuje dobré vztahy s Moskvou a odmítá podporu bránící se zemi. Postoj Slovenska, které dosud Ukrajině také pomáhalo, se může dramaticky změnit po víkendových parlamentních volbách.
První setkání C5 se konalo 16. června 2020 ve Vídni a původně byla hlavním důvodem pro užší spolupráci mezi těmito zeměmi koordinace opatření proti pandemii covidu-19.
Ministři zahraničí večer budou jednat také s generální tajemnicí Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). "Potřebujeme tuto organizaci, je to jediná panevropská platforma pro dialog," zdůraznil dnes Schallenberg
OBSE má se svými 57 členskými státy za cíl předcházet konfliktům a posilovat demokracii. Jde o jediné regionální bezpečnostní fórum, na němž se představitelé zemí NATO a USA pravidelně setkávají se zástupci Ruska.